Vyrábíme doma – Krabička s ohrádkou a kuličku

Krabička s ohrádkou pro vhazování kuličky je jedna z prvních Montessori pomůcek, které můžete vašemu děťátku začít ukazovat už od šestého měsíce. A protože si ráda doma vyrábím všemožné pomůcky a navíc cena této krabičky v eshopech není zrovna nejnižší, byla domácí výroba jasnou volbou.

Nachystejte si …

K výrobě této krabičky nebudete potřebovat nic speciálního. Vystačíte si s pevným kartonem (ideálně tak 0,5 cm tlustým, aby byla celá konstrukce co nejpevnější), špejlí, nožem, tavnou pistolkou, pravítkem, kružítkem, obyčejnou tužkou a samozřejmě kuličkou (dřevěná nebo plastová).

Jakmile máte vše nachystané, vyřezejte si z kartonu sedm dílů, ze kterých je celá krabička složena:

 • 1x čtverec o rozměru 12 x 12 cm s kulatým otvorem uprostřed velkým dle velikosti vaší kuličky, který bude sloužit jako vrchní část krabičky.
 • 1x obdélník o velikosti 12 x 24 cm, jež bude tvořit základnu.
 • 1x obdélník o velikosti 42 x 6,5 cm, který si tužkou rozdělíme na čtyři díly po 10,5 cm a na vyznačených místech ohneme. V jednom z dílů vyřízněte dostatečně velký otvor, jež bude sloužit jako brána pro kuličku. Tato část bude tvořit boky krabičky.
 • 1x obdélník o velikosti 8 x 9 cm, který připevníme na dno krabičky, aby se kulička po vhození vykutálela ven.
 • 2x obdélník 12 x 2 cm a 1x obdélník 9 x 2 cm, pomocí nichž vytvoříme ohrádku.

Sestrojení

Tu nejtěžší část (což je dle mého názoru vyřezávání kartonu) máme úspěšně za sebou a teďka už jen vše slepíme. Postupujme následovně.

Krok 1: než začneme sestrojovat krabičku samotnou, je potřeba vyztužit pomocí špejle nejužší místo nad bránou pro kuličku. Špejli je dobré rozlomit na tři části (raději přeměřte, ať jdou sousední díly bez problémů ohýbat) a pomocí tavné pistolky přilepte tak, jak je zobrazeno na obrázku.

Krok 2: Slepte pomocí tavné pistolky oba konce obdélníku, který bude tvořit boky krabičky. Než toto provedete, doporučuji jeden konec zkrátit přibližně o půl centimetru, aby po slepení vznikl pěkný čtverec.

Krok 3: Na zadní stranu vzniklé krychle připevněte malý kousek kartonu (stačí přibližně půl centimetru vysoký). Nalepte ho spíše ke spodní hraně, aby dno nemělo moc velký spád.

Krok 4: Vše nyní připevněte na základnu (obdélník 12 x 24 cm). Při přilepování nechte přibližně půlcentimetrové okraje.

Krok 5: Dovnitř vzniklé krabičky vlepte dno tak, aby bylo pěkně z kopce a kulička se po vhození vykutálela ven.

Krok 6: Přilepte vrchní část krabičky. Nyní je nejlepší čas na případné dozdobení krabičky. Já jsem pouze na přední stranu nalepila červený papír. Dozdobení by mělo být spíše decentní, aby dítě nebylo rozptylováno a soustředilo se plně na samotnou činnost.

Krok 7: Závěrečným krokem již jen přilepte ohrádku a je hotovo.

Jak se vám tvoření dařilo? Těším se na vaše fotky!

Komentáře
 1. Sona napsal:

  Skvele! Moc diky za bezvadny navod! Mam raraska podobne stareho jako Vy a tak se hned dnes pustim do vyroby. Moc diky!!

  • Klára Horáčková napsal:

   Jsem moc ráda, že se Vám líbí 🙂 uvidíte, jak na to bude Váš syn reagovat. Ondrášek házel kuličku, ale jakmile se začal plazit, tak šlo všechno stranou. Ale věřím, že až začne sedět, že se k tomu ještě vrátí.

 2. Lucie napsal:

  Skvělé moc diky za podrobný návod. Zvládla jsem to za necelou hodinku včetně hledání všeho potřebného. Už čeká připravené pro dceru na jejím stolečku. Neumim vložit foto ☺, jinak bych Vám ho poslala

  • Klára Horáčková napsal:

   Lucko, děkuji za zpětnou vazbu a jsem moc ráda, že se podařilo! Fotku klidně pošlete třeba na S láskou, máma facebook 🙂 A jak se dcerce krabička líbila?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Inspirace do emailu
  Těší mne, když mohu inspirovat a když z té inspirace mají lidé radost. S potěšením Vám zašlu email, jakmile bude na světě další článek na blogu.
 • Kategorie