Jak pečovat o první zoubky?

Před dvěma týdny (tedy ve 4,5 měsíce) jsem úplně náhodou zjistila, že Ondráškovi začínají růst první zuby! Musím říct, že mě to docela překvapilo, protože jsem nečekala, že to bude tak brzy! Chystala jsem se, že pořídím jantarové korálky a budu krásně připravená, ale zoubky chtěly na svět prostě dřív.

Začala jsem se tedy zajímat, jak bychom měli pečovat o první zoubky, a náramně mi přišlo vhod, že jsem zrovna byla objednaná na dentální hygienu.

Jak je to tedy s péčí o první zoubky?

S prosbou o informace jsem se obrátila na paní Veroniku Lukešovou, DiS., která se věnuje kompletní dentální hygieně. Dozvěděla jsem se, že o první zoubky je potřeba pečovat již ve chvíli, kdy se prořežou. V ideálním případě by měly být otírané vlhkou plenou, abychom ze zoubků setřeli tvořící se plak, a to po každém kojení. Přiznejme si, že to je více než nereálné, pokud miminko u prsu usíná. Doporučení paní Veroniky je tedy otírat zoubky vlhkou plenou alespoň dvakrát denně.

O první zoubky je také možné pečovat pomocí silikonového prstového kartáčku. V lékárně jsem jeden zakoupila (na značce prsťáčku dle paní Veroniky nezáleží). Kartáček je krásně měkoučký a silikonové štětinky jsou příjemně poddajné, avšak dostatečně pevné, aby udělali tu správnou službu. První čištění u nás doma proběhlo zcela hladce a Ondrášek krásně spolupracoval.

Silikonový prstový ziúbní kartáček pro miminka

Prstový zubní kartáček

 

Paní Veronika mi dále doporučila, že kolem jednoho roku věku, bychom měli přejít na klasický kartáček se štětinkami. Zakoupit máme dětský s malou čistící hlavou a především co nejměkčí. Zoubky stále čistíme bez zubní pasty, kterou začneme používat až ve třech letech (a to pouze kartáček tou pastou lehce pošmrdláme). Od pěti let, kdy je dítě již schopné pastu plivat, dáváme na kartáček pastu velikosti hrášku. Zubní pasta obsahuje totiž fluor, který se usazuje v kostech a zbytečně je oslabuje.

Závěrem mi paní Veronika ještě řekla, že již od prvních koukajících zoubků je vhodné pravidelně jednou za 6 měsíců navštěvovat zubaře. Zubař zkontroluje, zda se zoubky prořezávají správně, a dítě se díky této rutině nebude návštěv u zubaře bát (jako jeho maminka třeba, že?).

Pokud máte nějakou další otázku ohledně zubní hygieny, můžete mi dole pod článkem nebo na láskovém facebooku nechat vzkaz. Vaše dotazy potom dám na kupičku a opět je s paní Veronikou proberu. Můžete se tak těšit na další zubní článek 🙂

Na závěr se s vámi chci podělit o jednu vtipnou záležitost. Již pár měsíců zpět jsem na internetu (myslím, že to bylo na youtube) potkala Baby Banana Brush. Jedná se o silikonový zubní kartáček ve tvaru malého banánku. Líbil se mi ten nápad a tak jak jsem zjistila, že Ondráškovi lezou zoubky, koupila jsem ho. Na internetu se dá sehnat za 249 Kč a musím říct, že Ondra si ho docela oblíbil a skutečně si „čistí“ zuby dvakrát denně. Banánek se mu hezky drží a velice soustředěně ho vydrží i deset minut ožvýkávat. Je to sranda, no, posuďte sami …

Baby Banana Brush - první zubní kartáček

Baby Banana Brush

Uložit

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Inspirace do emailu
    Těší mne, když mohu inspirovat a když z té inspirace mají lidé radost. S potěšením Vám zašlu email, jakmile bude na světě další článek na blogu.
  • Kategorie