Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

O knize Vím, co mi chutná

Vim-co-mi-chutna_uvod700_cmpr

Zavádění příkrmů je jedno z velkých témat, kterému se nevyhne žádná rodina. Když se řekne příkrm nebo zavádění příkrmů, mnozí z nás si představí rozmixované pyré, krmení lžičkou a také třeba přesvědčování dítěte, aby vůbec otevřelo pusinku. Knížka Vím, co mi chutná se však věnuje zcela odlišnému způsobu zavádění pevné stravy a to pomocí metody dítětem vedeného odstavení, anglicky Baby Led Weaning (dále BLW).

Základní informace o knize

Kniha Vím, co mi chutná je společným dílem Gill Rapleyové a Tracey Murkettové a jedná se o překlad z anglického originálu Baby-led Weaning. Helping Your Baby to Love Food vydaného v roce 2008 nakladatelství Vermilion.

První české vydání vydalo nakladatelství Argo v roce 2015.

Něco málo o autorkách

Gill Rapley je terénní sestrou („heatlh visitor“), porodní asistentkou a také dobrovolnou laktační poradkyní. Žije s rodinou v britském Kentu a stravování kojenců se věnuje prakticky celý život. Ve svých 22 letech začala pracovat jako terénní sestra a již v té době začala být skeptická ke konvenčnímu způsobu zavádění pevné stravy kojencům. K BLW ji v podstatě inspirovali její tři děti (v současnosti již dospělé) a dále jí rozvinula ve své magisterské práci věnované, ve které se zabývala otázkou, zda jsou děti schopné sami přejít na pevnou stravu. Na základě jejího výzkumu tak v letech 2002-2003 vznikla teorie o BLW. V roce 2005 dokončila doktorskou práci, ve které se věnovala porovnání krmení dítěte lžičkou a samostatného krmení.

Tracey Murkett je spisovatelkou a novinářkou a také maminkou, která si se svou dcerou vyzkoušela metodu BLW. Z metody byla nadšená, a protože znala hodně rodičů, kteří se svými dětmi při jídle bojovali, rozhodla se pomoci šířit informace o BLW, o tom, jak může být stolování zábavné a jak si ho mohou užít všichni zúčastnění. Žije v Londýně s manželem a dcerou.

Co v knize najdete?

Pokud chcete s BLW začít, je to ideální kniha, která mě zodpověděla všechny otázky týkající se této metody. Obsahuje osm kapitol, ve kterých se dozvíte jak základní informace o metodě, tak praktické rady a doporučení pro začínající strávníky i pro větší děti, které se s pevnou stravou již setkali.

Velice pěkně je v knize také porovnán konvenční způsob odstavování dítěte (tedy odstavení vedené rodičem = krmení lžičkou) a BLW. Pro mne z tohoto porovnání vyplívaly samé pro BLW pozitivní poznatky.

Do závěrečné části knihy byla zařazena velice užitečná kapitola věnující se řešení situací a to jednak těch, na které můžete při BLW narazit, tak těch, do kterých se můžete dostat při konfrontaci BLW s vaším okolím.

Knížka je skvělým zdrojem informací pro začátečníky a velice příjemně se čte. Velice jsem ocenila, že jsem v knížce nalezla odpovědi na otázky, které jsem si ohledně začátků BLW kladla, a velice mne povzbudila a namotivovala k dalšímu testování BLW!

Přečtěte si o tom, jak jsme s BLW začínali u nás doma v článku Naše BLW začátky.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli