Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Barevné kotouče a kolíčky

BarevneKotouce_uvod700

Tuhle klasiku jsme prostě nemohli doma vynechat, takže jsem se včera při Ondrově odpoledním spánku vrhla na stříhání a lepení. Je to opravdu rychle vyrobená pomůcka a řekla bych, že na 95% budete mít vše potřebné doma.

Jak je vám z úvodní fotky jasné, barevné kotouče a kolíčky jsou pomůcka určená pro učení se a trénink přiřazování barev a trénink tzv. pinzetového úchopu. V případě, že dítě již vnímá rozdíly mezi barvami, zcela intuitivně bude přiřazovat barevně označené kolíčky na stejně barevné výseče kruhu.

Já jsem pro Ondráška vyrobila dvě varianty. Jeden kotouč se skládá pouze z primárních barev – červená, žlutá a modrá. Ten druhý zahrnuje již i sekundární barvy, tedy má výsečí šest a přidává zelenou, oranžovou a fialovou.

Materiál a vybavení

Jak jsem již zmínila, budete potřebovat pouze pár věcí, které máte s nejvyšší pravděpodobností všechny doma:

  • kus pevného kartonu,
  • barevné papíry/karton (žlutý, červený, modrý, zelený, oranžová a fialový)– já ráda používám vysokogramážní barevný karton (270 – 300 g/m2), protože je prostě super pevný, ale vystačíte si i s klasickými barevnými papíry (pro porovnání ty mají většinou gramáž 80 g/m2),
  • 18 dřevěných kolíčků – já jsem pro každou barvu dělala tři kolíčky, ale počet si můžete samozřejmě přizpůsobit,
  • lepidlo,
  • nůžkytužku a (pokud to potřebujete mít přesně jako já) tak i kružítko a pravítko.

Výroba kotoučů

Začala jsem tím, že jsem si z kartonu vystřihla dvě kolečka. Ta naše mají průměr 7 cm a dělala jsem je kružítkem. Pokud ale kružítko nevlastníte, můžete použít jako šablonu mističku nebo talířek.

Celá kolečka si vystřihněte i ze žlutého, červeného a modrého papíru a rozstříhejte na třetiny. Jak rozdělit kruh na třetiny? Pokud používáte kružítko, tak si kružítko nastavte na poloměr kruhu (u nás to bylo 7 cm), hrot zapíchněte kamkoli na obvod a na obě strany obvodu vyznačte dva body. Oba vyznačené body na obvodu kruhu spojte se středem a máte jednu třetinu. Tu si vystřihněte a použijte jako šablonu pro rozstříhání zbytku.

Jestliže kružítko nemáte, budete to muset odhadnout a kruh rozdělit na tři stejné části od oka. Nebojte se, malé odchylky se schovají a děti to rozhodně trápit nebude 😊

Jednu třetinu od každé barvy si dejte stranou, budeme totiž potřebovat jen dvě. Vezměte si k ruce lepidlo a pečlivě nalepte všechny tři barvy z jedné strany (na pořadí nezáleží) i z druhé strany (zde si dejte pozor, ať lepíte stejné barvy do stejných míst). První barevný kotouč je přichystaný. Než předáte dítku, je dobré ho ještě zatížit knížkou a nechat pořádně uschnout 😊

Druhý kotouč se šesti barvami vytvoříme obdobně ale s tím rozdílem, že od každé barvy nám bude stačit jedna třetina kruhu. Modrou, červenou a žlutou již máme. Podle nich si obkreslíme a vystřihneme i fialovou, oranžovou a zelenou. Všechny třetiny rozstřihneme ještě na polovinu. Od každé barvy tedy budeme mít dvě šestiny.

Na druhý kartonový kruh nalepíme připravené barevné šestiny. Tentokrát si ale dáme práci a poskládáme kruh tak, aby dával logický smysl, tedy: oranžová bude mezi žlutou a červenou, zelená mezi modrou a žlutou, fialová mezi červenou a modrou. Stejně nalepíme i z druhé strany (opět tak, aby se stejné barvy překrývaly), zatížíme a necháme usnout.

Lepíme kolíčky

Od každé barvy si připravte pásek cca 20 cm dlouhý a 9 mm široký (případně upravte rozměr dle šířky vašich kolíčků). Osvědčilo se mi nejprve nanést lepidlo na 6 kolíčků, následně na ně nalepit pásek, nechat chvíli zaschnout a poté ustřihnout. Takto se mi barevné papírky lepily na kolíčky lépe než když jsem si je předstříhala 😊 Barvy nalepte z obou stran kolíčku.

Představení dítěti

Já mám nejraději prezentaci aktivit na táccích, takže jsem zvolila tuto variantu. Na dřevěný tácek jsem položila vybraný kotouč a do mističky ty správné kolíčky (vše nakupuji na samostatne-dite.cz). Nejprve párkrát nabídnu variantu jednodušší, až poté tu složitější.

Snadno můžete vzít celou sadu také na cesty, třeba jako busy bag do auta. Dejte kotouč i s kolíčky do látkového pytlíku a máte zábavu sbalenou na cesty.

My využijeme určitě obě dvě varianty 😊

Další články zaměřené na učení barev:

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli