Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Filcové rybky s prutem

FilcoveRybkySPrutem_uvod700_cmpr

Rybičky, rybičky, looooovte seeeee! Vzpomínáte se na tu hru z hodin tělocviku, kdy rybáři stáli na čárách v tělocvičně a ostatní byli rybičky, které se snažili přeběhnout na druhou stranu? To byla jedna z her, které jsem opravdu na hodinách tělesné výchovy měla ráda. Sice to s těmi našimi filcovými rybkami, které budeme dneska šít nemá téměř nic společného, ale je to takové mile nostalgické 😀

Teď už bych se ale měla věnovat návodu, který jsem pro vás připravila. Super jednoduchá hra, super rychlá na výrobu a super zábavná pro děti nadšené do lovení ryb, což je určitě náš případ. Naposledy, když jsme šli na procházku kolem řeky jsem musela nést na ramení klacek, teda vlastně prut, a každých 50 metrů jsme museli zastavovat, abychom mohli chytat ryby. A to nemáme v rodině žádného rybáře 😀 … jejda, zase jsem se nějak odklonila od tématu.

Materiál na rybičky

Hra není ani trochu náročná na vybavení – nůžky, jehly, tužku, papír, šicí stroj nebo jehlu a nit, pokud budete šít v ruce. Z materálu budete potřebovat:

 • různé barvy filcu na rybičky + šedý nebo černý na “rybářský  háček”,
 • kancelářské sponky na papír – 2 kusy pro každou rybku,
 • 1 magnet,
 • pevnou nit (režnou) nebo tenčí pevnou šňůrku,
 • pár drobných korálků,
 • a 20 – 30 cm dlouhou kulatou lištu (seženete v hobby marketu) nebo cokoli jiného na prut (někde jsem viděla použité čínské hůlky).

Začínáme šitím rybiček

Na papír si nakreslíme jednoduchý tvar rybičky, já jsem si nakreslila 8 cm dlouhé a 4,5 cm široké … to jen tak pro představu. Rybička ale může být v podstatě jakákoli, tedy s přihlédnutím k tomu, že magnet neunese úplně vše. Tu naši velikost však zvládne úplně s přehledem. Rybičky by zase neměly být moc malé, aby se do hlavy i do těla vešla kancelářská sponka.

Krok 1: A teď už pomocí šablony začínáme vyrábět první rybku. Šablonu si přišpendlíme na filc a malými nůžkami (ostré na manikúru jsou nejlepší) vystřihneme jednu část rybičky.

Krok 2: Vystřiženou rybku si přiložíme na kousek filcu a budeme šít po obvodu. V tuto chvíli si připravíme k ruce kancelářské sponky, které budeme během šití vkládat dovnitř rybičky. Abych to měla jednodušší, šila jsem vše najednou. Nejdříve jsem obšila tělo a ocásek. Než jsem tělo uzavřela, strčila jsem dovnitř první kancelářskou sponku. Potom jsem obšila hlavu a opět než jsem došila do konce, vstrčila jsem do hlavy druhou kancelářskou sponku.

Krok 3: Rybičku nůžkami obstřihneme a první je tak hotová. Stejným postupem vytvoříme libovolné množství rybiček.

Výroba rybářského prutu

Na rybářský prut budete potřebovat dřevěnou kulatou lištu (nebo jinou alternativu), šedý filc, korálky, magnet a pevnou nit.

Krok 4: Začneme tím, že si připravíme kolečko z filcu, které bude o něco větší než magnet. Na pevnou nit (režnou nebo slabší provázek) navážeme dva až tři malé korálky a pořádně zauzlujeme.

Pozn. Já jsem původně použila pevnou džínovou nit (na obrázku níže), která mi přišla opravdu odolná, ale musela jsem nakonec šít znova, protože se trhala.

Krok 5: Magnet s filcovým kolečkem přiložíme na kousek šedého filcu a začneme pomalu dokola obšívat. Jakmile se nám utvoří kapsička, vsuneme ještě dovnitř nit se zauzlíkovanými korálky. Obšijeme celé dokola a v místě, kde je nit projedeme víckrát, abychom měli jistotu, že švy vydrží.

Krok 6: Ustřihneme přebytečný filc kolem magnetu a navážeme na 20 – 30 cm dlouhý dřevěný prut. Provázek nenechávejte moc dlouhý. Platí úměra, že čím delší je provázek, tím těžší je chycení rybičky. Ale provázek můžete vždy zkrátit, takže je lepší raději o něco delší 🙂

Takto máte hotovo. Jako bonus si můžete ještě ušít třeba pytlíček, ve kterém budete moct vše uchovávat, pokud aktivita zrovna nebude k dispozici na poličce.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

6 komentářů

 1. tak to je krásný nápad. Jsem ráda, že jsem narazila na Vaše stránky 🙂 těším se až něco takového vytvořím našemu rošťákovi 🙂

  1. Děkuji, to jsem moc ráda, že se líbí a držím pěsti, ať se tvoření daří 🙂

 2. Děkuji za možnost stáhnout si zdarma šablony na auta a traktor , míchačku. Objevila jsem Vaše stránky náhodou, a protože mám malého vnuka , budu šít i pro něho. Má hrozně rád auta, kola a pod.Ušila jsem už 2, pro malou se zvířátky, pro větší panenku v bytečku, a teď jsem se pustila do knížky o pohádkách, ale moje fantazie není úplně dobrá, tak mi to vymýšlení dá největší práci. Jsem proto ráda, za každou radu a pomůcku.

  1. Děkuji za zprávu a mám velikou radost, že šablony slouží a dělají radost 🙂

 3. Dobrý den, narazila jsem náhodou na Váš blog a jsem nadšená! Moc děkuji za skvělé návody, už se nemůžu dočkat až něco vyrobím. Jak staré děti si myslíte, že by bavily tyto rybičky? Ještě jednou opravdu moc děkuji

  1. Hezký den, Adélko, děkuji za sdílení radost <3 Rybičky bych řekla klidně už od dvou let. Samozřejmě záleží na povaze, schopnostech a a zájmech, ale dokáži si představit, že bych rybičky klidně nabídla dvouleťákovi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli