Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Látkové leporelo Pohádka o veliké řepě

NavodNaLeporelo_uvod700_cmpr

Kočička chytila pejska, pejsek vnučku, vnučka babičku, babička dědečka a dědeček řepu. Táhli, táhli, ale nevytáhli! V téhle pohádce se všichni pěkně nadřeli, ale to rozhodně neplatí pro leporelo, které budeme šít dneska. Leporelo Pohádka o veliké řepě je jeden z těch jednodušších projektů, tak pojďme se do toho rovnou pustit.

Materiál a vybavení na šití látkového leporela

Na ušití látkového leporela z předtištěného panelu budete potřebovat:

  • jeden předtištěný látkový panel – zde najdete odkaz přímo na ten s pohádkou o veliké řepě, ale tento návod můžete použít, i když budete šít jakékoli jiné leporelo,
  • bavlněné plátno na zadní stranu leporela (velikost dle panelu s natištěným leporelem),
  • termolín jako výplň – rozměr přesně dle skutečné velikosti obrázku (u tohoto konkrétního je to 10 x 80 cm),
  • klobouková guma nebo pruženka
  • a případně stužky (já jsme je v tomto projektu nepoužila, ale určitě je můžete do leporela dát).

 

Dále budete potřebovat šicí stroj, nůžky a špendlíky.

Příprava materiálu

Bavlněné plátno a látkový panel si přemáchneme v horké vodě – předejdeme tak dodatečnému sražení bavlněného plátna a zbavíme se případných nečistot. Před samotným zahájením příprav si oba kousky důkladně přežehlíme, bude se nám vše dělat snáze 😊

Pokud je to potřeba, narýsujeme si vodící linku, resp. čáru, po které budeme šít.

Šijeme leporelo

Krok 1: Připravíme si termolín. Zde je důležité, aby byl velký stejně jako skutečná velikost natištěného leporela, případně o milimetr až dva menší. Nechceme totiž, aby zasahoval do švu, který bude po obvodu … mohly by nám tam potom vznikat nerovnosti. Termolín přišpendlíme z rubové strany panelu s leporelem.

Krok 2: Vezmeme bavlněné plátno, které máme připravené na zadní stranu leporela. Plátno a panel na sebe položíme tak, aby byly lícové strany k sobě. Sešpendlíme k sobě a v případě potřeby i nastehujeme.

Krok 3: Nyní si nachystáme kloboukovou gumu, na které uděláme uzlík. Než uzlík utáhnete, ještě zhruba přeměřte, zda vzniklé očko není moc malé nebo velké, a případně opravte. Gumu vložíme na vybraný konec mezi obě látky tak, aby očko směřovalo dovnitř a uzlík ven. Přišpendlete.

Pozn. pokud budete používat širší plochou gumu, postupujte stejně jen bez udělání uzlíku. To samé platí i pro použití stužek – stužky přehneme na polovinu, vložíme mezi látky očkem dovnitř a konci ven 😊

Krok 4: Vše nyní sešijeme po obvodu leporela tak, abychom šili těsně vedle termolínu. Speciální péči věnujeme šití rohů … čím přesněni budeme šít, tím lépe budou rohy vypadat. Při šití vynecháme na spodní části přibližně 15 cm, skrz které budeme leporelo obracet na líc.

Pozor si také dáme v místě vložení kloboukové gumy. Je lepší gumu jehlou nepropíchnout (pokud nepoužíváte pruženku, tam samozřejmě musíte) a prošít ještě jednou tam a zpět, aby bylo místo více zpevněné.

Po došití odstřihneme rohy.

Krok 5: Přetočení tohoto leporela je trochu piplačka, protože leporelo je celkem úzké. U těch širších vám to půjde o něco lépe. Nicméně při převracení jsme opatrní, protože nám stále zůstává přišpendlený termolín a můžeme se tak snadno píchnout. Pomalu a s trpělivostí se vám to však podaří. Opět věnujeme více pozornosti rohům, u kterých si můžeme pomoct nějakým úzkým a dlouhým předmětem (já jsem použila druhou stranu háčku na háčkování).

Krok 6: Obrácené leporelo pečlivě porovnáme (švy, rohy) a ideálně přežehlíme. Nesešité místo, kudy jsme protahovali leporelo, našpendlíme.

Krok 7: Ještě jednou prošijeme celé leporelo po jeho obvodu, přibližně půl centimetru od kraje, a zašijeme tak poslední nesešité místo. Na závěr ještě prošijeme jednotlivé ohyby leporela a máme hotovo! Skvělá práce!

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli