Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Montessori kopací míč

Created with GIMP

Vítejte u posledního článku ze série Montessori Mobiles (závěsné mobily) u nás. Že jste propásli nějakou část série? Nevadí, všechno můžete dohnat a nastudovat tady.

Posledním dílkem celé série je kopací míč. Jedná se o dotekový mobil, který děťátku představujeme ve chvíli, kdy začíná zvedat nožičky a začíná se o ně zajímat.

Jedná se vlastně o jednu z prvních pomůcek/hraček pro podporu hrubé motoriky. Míč motivuje děťátko k zvedání nožiček i ručiček a svou vahou klade přiměřený odpor. Miminko tak krásně posiluje skoro celé tělíčko, především tedy břišní svaly a připravuje se na přetáčení na bok a následně na bříško.

Ondra měl kopací míč hodně dlouho v oblibě a ani teďka v jeho 18 měsících neupadl do zapomnění (momentálně plní funkci sedáku a občas fotbalového míče). Takže směle do toho!

Přehrát video

Vlastně ještě jedna poznámka. Jako kopací míč je možné ušít i Montessori Puzzle Ball (návod zde). Přikláním se ale spíše k ušití přímo tohoto, protože Puzzle Ball je menší a o dost lehčí a není to s ním taková zábava.

Materiál na výrobu

Budete potřebovat 20 cm pruh bavlny, pokud látka má šířku 160 cm. Motiv je naprosto ve vaší režii. Dále si obstarejte jeden metr stužky (použila jsem saténovou 2,5 cm širokou), drcený molitan, chrastítka (dělají se kulatá nebo plochá, obě jsou použitelná a koupíte v galanterii), nit, nůžky, špendlíky a jehlu nebo šicí stroj.

Pokud šicí stroj nevlastníte, určitě je možné kopací míč ušít i v ruce, jen to bude trvat o trochu déle.

Příprava střihu

Střih je jednoduchý a zvládne ho připravit úplně každý. Díky tomu si můžete výslednou velikost navrhnou sami. Můj míč má průměr 25 cm a rozměry šablony jsou uvedené na obrázku. Nejprve si tedy nakreslíte modrý kříž (obě čáry jsou na sebe kolmé a prochází svými středy) a potom dokreslíte červené obloučky. Červené obloučky jsem kreslila od ruky, takže se toho vůbec nebojte.

Pokud chcete jiný rozměr, než jsem šila já, připravila jsem tu pro vás výpočty ještě pro další dvě velikosti kopacích míčů:

 • Pro průměr kopacího míče 20 cm si připravte šablonu 31 x 10 cm.
 • Pro průměr kopacího míče 15 cm si připravte šablonu 24 x 8 cm.

Jdeme na to!

Krok 1: Z vybrané látky si nastříhejte 6 kusů dle předlohy a všechny je přežehlete. Žehlení není povinné, ale míč pak vypadá mnohem lépe. Dále si rozstříhejte stužku na deset kousků po deseti centimetrech.

Krok 2: Přiložte dva kousky látky lícem k sobě a jednu stranu si sešpendlete. Jednu ze stužek ohněte na polovinu a takto složenou ji vsuňte na střed mezi látky (ohyb stužky směřuje dovnitř, konce ven). Takto připravené sešijte. Místo, kde je stužka, prošijte více, aby držela opravdu pevně.

Krok 3: Vezměte další kousek látky, dva kousky stužky a přišpendlete je k tomu, co nám vzniklo v předchozím krok. Stužky však nyní nebudou v polovině, ale ve třetinách, takže ve výsledku budou cik cak. Vznikne vám tak polovina míče.

Jak mají být rozmístěné stužky je vidět na obrázku níže.

Krok 4: Opakujte kroky 2 a 3 a ušijte i druhou polovinu míče.

Krok 5: Přiložte obě poloviny míče lícem k sobě a sešpendlete. Poté vložte další stužky. Zbyde vám poslední kousek stužky, který opět přehněte a vložte ho do vrcholu míče, kde bude sloužit jako poutko pro zavěšení. Sešijte po celém obvodu s výjimkou přibližně 7cm, které necháte nesešité. Opět důkladně (opakovaně) prošijte místo, kde je vložená poslední stužka resp. poutko.

Krok 6: Celý míč je teďka stále naruby. Použijte onen 7 cm otvor, abyste míč obrátili. Míč nacpěte velice důsledně drceným molitanem. Pravděpodobně by bylo možné použít i duté vlákno, ale mně se molitan líbí právě kvůli tomu, že když míč nacpete opravdu pořádně, není úplně nejlehčí a miminku tak klade příjemný odpor. Schválně jsem zvážila ten náš a váží 410 g, tedy skoro půl kila.

V průběhu cpaní nezapomeňte vhodit i chrastítko, ať to nemusíte (jako já) zase párat 🙂

Krok 7: Zašijte otvor, kterým jste míč vycpávali a máte hotovo.

Co na to říkáte? Paráda, že? Těším se na vaše komentáře, jak se vám dařilo a hlavně jak se míč líbil vašim děťátkům.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

6 komentářů

 1. Krásný den, na Vaši stránku jsme bohužel narazila až teď (dost toho lituji, věřte mi❤️). Ráda bych malé (téměř 6m) ušila tento míč. Má to ale smysl? Jak dlouho si dítě vydrží hrát/budou ho zajímat Montessori mobily?
  Moc děkuji za radu ????

  1. Hezký den, Terko, nebojte, určitě něco z blogu využijete, i když je Vaší holčičce už skoro půl roku. Ohledně kopacího míče a mobilů: těžko říci, je to hodně individuální a záleží na tom, jak je holčička třeba hodně aktivní, zda ještě vůbec tráví čas na zádech. Je to tedy spíš otázka pro Vás 🙂 Míč máme stále doma a syn ho občas vytáhne i teďka téměř ve dvou letech a kope do něho jako do fotbalového. A ještě si vzpomínám, že když u nás frčeli tanečníci, to jsme byli zrovna v Polsku na dovolené a Ondrovi byli čtyři měsíce, tak tam s náma byla rodina se čtyřleťákem a ten byl z tanečníků unešený a chtěl po mamince, aby mu je vyrobila do pokojíčku. Možná zkuste vyrobit nějaký, na který máte doma třeba materiál a uvidíte 🙂 Kdyžtak to pak můžete použít jako dekoraci do pokojíčku. Mějte se moc krásně a děkuji za Váš dotaz 🙂

  1. Hezký večer, Martino,
   molitan na kopací míč jsem koupila ve Vesně 🙂 … ale obecně bych řekla, že se dá sehnat v galanterích. Když budete mít chuť se podělit potom o fotku, budu se těšit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli