Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Vyrábíme dešťovou hůl

Vyrabime-destovou-hul_uvod700_cmpr

Dešťová hůl, nenechte se mýlit, není šamanská pomůcka na přivolávání deště, ale exotický hudební nástroj, který při natáčení ze strany na stranu vydává zvuk podobný šumění deště. Pokud se budeme bavit o té originální, tak se jedná o dutou dřevěnou hůl, která má uvnitř do spirály umístěné přepážky a je naplněna drobnými kamínky nebo semeny. A takovou po domácku vyrobenou jsem tvořila i já a přináším vám postup, jak na to …

Jaký materiál potřebujeme na dešťovou hůl?

Doma vyráběné dešťové hole nejsou ve většině případů z dutého dřeva a nevyluzují tak věrohodný zvuk, ale určitě vás (stejně jako nás) budou bavit.

Já jsem si připravila papírovou tubu (od papírových utěrek) a jednu plastovou trubku (průměr 40 mm, koupila jsem ji v hobby marketu a odborně se jí říká HT odpadní trubka). Dále jsem si koupila 100 gramů hřebíčku 35 mm (rovněž v hobby marketu). Z mého kreativního šuplíku jsem si vyndala tři barevně potištěné papíry, průhlednou lepicí pásku a bílou elektrikářskou pásku (není nutné). Nakonec jsem sáhla do kredence pro čočku, hrách a rýži … a bylo nachystáno.

Tvoříme

Krok 1: Na připravené trubky si nakreslíme spirálu dle fantazie. Protože jsem neměla s výrobou dešťových holí žádnou zkušenost, tak jsem testovala a na každou jsem nakreslila trochu jinak hustou spirálu. Na každé spirále jsem si udělala značku přibližně každý 1,5 cm.

Krok 2: Pokud jako já vyrábíte z plastové trubky, doporučuji požádat manžela/tatínka/souseda s vrtačkou o navrtání dírek pro hřebíčky. Jestliže použijete pouze papírové trubky, můžete vrtání přeskočit a začít do vyznačených bodů umisťovat hřebíčky.

Krok 3: Máte-li všechny hřebíčky tam, kde potřebujete, můžete bílou elektrikářskou páskou zalepit jednu stranu trubky. Pokud nemáte elektrikářskou pásku, určitě postačí izolepa. Já používám elektrikářské pásky ráda, protože jsou trochu pružné a dobře se mi s nimi pracuje. Elektrikářskou páskou jsem přelepila i spirálu, abych si byla jistá, že se hřebíčky nehnou.

Nasypte hrách, čočku nebo rýži dovnitř a druhou stranu opět přelepte. Já osobně velice doporučuji rýži, ta v porovnání se zmíněnými luštěninami vydává nejhezčí zvuk! Klidně dosypávejte a odsypávejte tak dlouho, dokud nebudete se zvukem spokojeni.

Krok 4. a poslední: Finálním krokem dnešního tvoření je zkrášlení hole. Já jsem použila barevný potištěný papír, který jsem ustřihla dle rozměrů hole a připevnila lepidlem (v případě papírové trubky), nebo tavnou pistolkou (v případě plastové trubky). Spoj a okraje jsem ještě zajistila průhlednou lepicí páskou a bylo hotovo.

Má doporučení

Vytvořila jsem tímto způsobem tři různé typy:

  • Zelená je z papíru, obsahuje nejmenší počet hřebíčků a naplnila jsem ji půleným hrachem.
  • Červená je z plastu, je v ní přibližně 50 hřebíčků, a ačkoliv jsem do ní původně chtěla dát čočku, nakonec jsem ji naplnila rýží, protože ta je rozhodně nejlepší.
  • Žlutá je také z plastu, obsahuje přesně 92 hřebíčků a je naplněná rýží.

Rozhodně vám musím doporučit, abyste při vlastním tvoření udělali spirálu hustší a jako náplň volili rýži. Žlutá dešťová hůl je bezkonkurenčně nejlepší … než se všechna rýže přesype, chvíli to trvá a skutečně připomíná šustění hustého teplého deště někde v tropickém podnebí. Stačí zavřít oči a trochu se zaposlouchat.

Ondra testuje

Ondráškovi je teďka 7,5 měsíce a dešťové hole zkoumá, prohlíží a ochutnává, ale zatím se nenaučil je otáčet. Hrajeme si s nimi tedy zatím společně a vždy soustředěně poslouchá, když mu jednu po druhé ukazuji a převracím je. Jejich čas tedy ještě rozhodně přijde.

A jak to šlo vám? Prosím, podělte se o svou zkušenost … pro jak staré děti jste dešťovou hůl vyráběli? A co na to říkaly?

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

4 komentáře

  1. Dobry den, pani Klaro,

    moc dekuji za vas blog. Je mi obrovskou inspiraci. Mam o neco mladsiho syna nez vy, ted v lednu oslavil pul roku. Rada tvorim, nacitam vsemozne o Montessori pristupu a vy mi jdete primo do noty. Na destovou hul jsem se chystala uz dlouho, par mensich jsem jiz vyrobila a ted i diky vasemu prispevku jsem se rozhodla pro vetsi kousek. Na vysku ma 70cm v prumeru 8cm. Padlo na ni 100hrebiku a vice jak pul kola ryze. Oblepila jsem ji tapetou se vzorem zebry. Syn je nadseny a ja taky.
    Moc vam dekuji za inspiraci.
    Alena

    1. I Vám krásný den, Alenko, děkuji za nádherný komentář! Inu tedy to je opravdu již pořádná dešťová hůl, tuto velikost budu muset také jednou zkusit, takže i já děkuji za inspiraci!

      1. Dobrý den.
        Navštěvuji rehabilitační středisko a dozvěděl jsem se o dešťových sloupech atd. Dopracoval jsem se až sem 🙂 Máte, prosím, nějaké zkušenost s počtem „hřebíků a náplni“ k poměru délky a průměru deštného sloupu ? Jaká se Vám osvečila náplň ? Děkuji za odpověď, přeji hezký den a Vánoční svátky. Petr

        1. Hezký den, Petře,
          už je to vcelku dlouho, co jsem tyto hole vyráběla, ale co si pamatuji, tak rozhodně nejlépe zněla rýže s vyšší hustotou hřebíků, avšak Vám nedokáži říct nějaký konkrétní poměr 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli