Montessori mobil Gobbi

Pokračujeme třetím v sérii Montessori mobilů, kterým je nádherný Gobbi. Gobbi je stejně jako Munari a Osmistěny mobilem vizuálním (i když teda u nás se to trochu zvrtlo, ale o tom až ke konci článku). Jedná se o pět kuliček v pěti odstínech jedné barvy seřazené v řadě od nejsvětlejší po nejtmavší. Jeho výroba není nijak těžká, spíš to chce trošku trpělivosti …

Gobbi miminku můžete představit přibližně ve věku 6 až 8 týdnu. Rovněž zde platí, že pokud miminko stále baví předchozí mobil, je lepší počkat, až bude dostatečně nasycené a teprve až představit nový. (Ano, já vím, že se moc těšíte, až váš výrobek miminku ukážete, ale vydržte. O to zajímavější to pro prcka bude!)

Takže co si nachystat?

Na výrobu Gobbi jsem použila pět polystyrenových koulí o průměru 6 cm (ale rozhodně můžete mít průměr i 4 cm nebo 5 cm). K sehnání jsou samozřejmě na internetu, ale lokálně buď v květinkách, nebo jsem je viděla i v galanteriích.

Dále potřebujete ideálně vyšívací bavlnky a to pět odstínů jedné barvy. Já jsem osobně použila vlnu, takže mé Gobbi nebyly tak krásně lesklé, ale Ondráškovi to ani malinko nevadilo a velice si je užíval.

Poslední komponentou je dřevěná tyčka, na kterou se připravené kuličky finálně připevní.

Dále se Vám budou hodit nůžky, lepidlo a nylonová nit.

A jdeme na to!

Chvíli jsem si lámala hlavu, jak připevnit vlnu na kuličky, ale nakonec se podařilo. Vždy jsem si mezi palcem a ukazováčkem smotala kousek vlny do takového šneka a toto následně připevnila lepidlem na polystyrenovou kuličku. Nechala jsem chvíli zaschnout. V dalším kroku jsem nanesla na polovinu kuličky lepidlo a pokračovala v namotávání vlny tak dlouho, dokud jsem se nedostala do poloviny. Po zaschnutí jsem stejným způsobem pokračovala i z druhé strany.

Takto jsem si připravila všech pět kuliček.

Způsobů omotávání je samozřejmě více. Rozhodně doporučuji třeba You Tube video od Why Not Montessori. Komentář je sice anglicky, ale toho se rozhodně nebojte.

Jak kuličky zavěsit?

Když jsem si zjišťovala informace o Gobbi, setkala jsem se se dvěma způsoby zavěšení. Prvním a nejvíce používaným způsobem je zavěšení tmavé kuličky nejníže a té nejsvětlejší naopak nejvýše. Druhou možností (méně frekventovanou) je zavěšení všech pěti kuliček do stejné výšky. U nás doma jsme využili obě možnosti, tu první jen na koukání, a tu druhou, když bylo Ondrovi kolem čtyř měsíců a začal už po kuličkách natahovat ručičky – z vizuálního Gobbi jsme tak udělali hmatový.

Když jsem Gobbi sestavovala, našla jsem doporučení, jak vysoko kuličky zavěšovat. To jsem přepočítala v závislosti na průměru kuliček. Můžete se tak inspirovat a Gobbi zavěsit přibližně dle těchto pravidel.

Tak a je hotovo! Užijte si nádherné Gobbi!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Inspirace do emailu
    Těší mne, když mohu inspirovat a když z té inspirace mají lidé radost. S potěšením Vám zašlu email, jakmile bude na světě další článek na blogu.
  • Kategorie