Pikler Triangle – Jak na to?

Máme doma gumáky, nepromokavé kalhoty, nepromokavou bundu i pláštěnku, takže chodíme ven za každého počasí … přece si nenecháme ujít ty prímové kaluže, že? Ale přesto je dobré mít doma něco, na čem si děti mohou zablbnout, fyzicky se zrelaxovat a trochu rozvíjet hrubou motoriku.

Náš současný byt nám svou rozlohou úplně neumožňuje vytvořit pro Ondru jeho vlastní indoor tělocvičnu, takže padlo rozhodnutí, že pořídíme tzv. Pikler Triangle. Nutno říci, že v Čechách se zažilo nesprávné označení Pikler nebo Piklerův trojúhelník, což je dosti zavádějící, protože nás to nutí si myslet, že Pikler byl muž. Opak je ale pravdou!

Emmi Pikler se narodila ve Vídni v roce 1902, ale v jejích šesti letech se rodina odstěhovala do Budapešti. Proto je Emmi Pikler většinou označována za maďarskou pediatričku. Celý svůj život zasvětila pozorování pohybového vývoje dětí a na základě svých zkušeností došla k úvaze, že je více než důležité maximálně respektovat individuální rytmus dítěte a poskytnout mu veškeré možnosti k vlastní iniciativě, samostatnému pohybu a volné hře. Prakticky to znamenalo, že dítě není rodičem uváděno do takových pozic a poloh, do kterých (nebo ze kterých) se nedokáže dostat samo. Toto byla ve 30. letech 20. století dosti kontroverzní myšlenka. Pokud se chcete o Emmi Pikler a jejím pedagogickém přístupu dozvědět mnohem více, vřele doporučuji diplomovou práci Pikler pedagogika raného věku autorky Dany Noack (kompletně přístupná zde).

V dnešní době je velice snadné Pikler Triangle nebo Piklerové trojúhelník zakoupit online a vcelku rychle se dostává do povědomí rodičů. Jeho cena ale není úplně příznivá (většinou od 2000 Kč výše). Jestli toto není první článek, který na mém blogu čtete, víte, že mám ráda, když mohu pomůcky a hračky Ondrovi spíše vyrobit doma, než je koupit. A ani tentokrát jsem neudělala výjimku (i když tedy s částí nám vypomohl náš šikovný soused truhlář).

Dřevo, spojovací materiál a vybavení

Protože jsem si přála, aby trojúhelník byl skládací, využila jsem ozkoušeného návodu na Instructables. Základní rozměry trojúhelníku jsem přepočítala z palců na centimetry a zbytek jsme tvořili tak nějak intuitivně.

Zde je materiál, který jsme potřebovali:

 • dřevěné hranoly s obdélníkovým průřezem 7,5 x 5 cm – bočnice
  • 2 ks o délce 91,5 cm
  • 2 ks o délce 81 cm
 • 7 dřevěných násad na koště o délce 160 cm a průměru 2,5 cm, které rozpůlíme a použijeme na příčky trojúhelníku (koupila jsem v hobby marketu za 49 Kč/ks) – potřebujeme 13 příček.

 • dřevěná deska z masivu v rozměru 25 x 45 x 2 cm (prý se tomu říká spárovka) – na spojovací trojúhelníky
 • 8 ks ocelových šroubů délky 80 mm
 • 6 ks ocelových matek, které pasují ke šroubům
 • 2 ks křídlové matice, které pasují ke šroubům

Dále budete potřebovat lepidlo na dřevo (použila jsem lepidlo Woodfix D2 od značky Den Braven), smirkový papír a příslušné nářadí: pilu, vrtačku, brusku, stolařské spojky.

Příprava dřevěných částí, lepení a sestavení

Krok 1: Zaoblení konců dřevěných hranolů – na oba konce všech připravených hranolů (máme dva o délce 91,5 cm a dva o délce 81 cm) si nakreslíme polovinu kružnice s průměrem přibližně 3,7 cm.

Největší přebytečné části ořízneme pilou a oblouk doladíme pomocí brusky.

Krok 2: Vyvrtání děr pro příčky – díry na vložení příček vyvrtáte pomocí speciálního vrtáku zvaného sukovník s průměrem 25 mm. Nejprve si ale musíme vyznačit body, kde budeme vrtat. Začneme u delších hranolů, odměříme 2,5 cm od jednoho konce. Zde bude nejvyšší příčka. Následně si vyznačíme dalších šest bodu vždy 12,7 cm od toho předešlého. Takto si připravíme body na obou delších hranolech (celkem jich budeme mít sedm).

Než začneme vyznačovat body pro vrtání na kratších hranolech, zjistíme vzdálenost poslední příčky od konce (na obrázku výše je tato vzdálenost označena otazníkem). Tuto vzdálenost nyní odměříme na kratším hranolu a bod vyznačíme. Tak zajistíme, že příčky budou ve stejných výškách.

Zbylé body (na kratším hranolu jich bude pouze šest) odměříme od prvního vyznačeného, a to opět vždy o 12,7 cm dále.

Teď máte vše připravené a můžete vrtat. My jsme vrtali přibližně do hloubky 2 cm.

Krok 3: Vyříznutí bočních spojovacích trojúhelníků – jako předlohu pro vyříznutí jsem použila šablonu z Instructables. Trochu nám to poté při sestavování nesedělo, a proto jsem připravila vlastní jednostránkovou variantu (ke stažení zde). Při tisku se ujistěte, že máte zaškrtnutou možnost „Skutečná velikost“.

Na připravenou dřevěnou desku si šablonu obkreslíme dvakrát a vyřízneme.

Krok 4: Nyní máme všechny komponenty připravené, a než začneme lepit, je potřeba vše ještě důkladně přebrousit tak, aby všechna místa byla pěkně hladká a příjemná na dotek. Velice vám při tom pomůže dřevěný špalík, přes který budete držet smirkový papír.

Krok 5: Slepení hranolů a příček – do připravených děr nalijeme trochu lepidla a vložíme příčky. Vzniklou konstrukci stáhneme stolařskými svěrkami a necháme lepidlo zaschnout. Pokud lepidlo někde vyteklo, otřeme ho hnedka vlhkým hadříkem.

Byla jsem trochu skeptická, zda lepidlo bude dostatečně držet (a zda třeba příčky neupevníme ještě nějakým vrutem), ale mé obavy byly naprosto zbytečné. Drží to opravdu pevně!

Krok 6: Vrtání a sestavení – bohužel pro vás nemám přesné umístění jednotlivých šroubů, ale věřím, že to intuitivně zvládnete 😊

Přiložíme k sobě delší stranu se sedmi příčkami a spojovací boční trojúhelník tak, jak budou finálně spojené. Vyznačíme si dva body, kde budou spojovací šrouby. Tyto body by z vnitřní strany měly být přibližně uprostřed mezi první-druhou a druhou-třetí příčkou. Stejně přiděláme spojovací boční trojúhelník i na druhé straně.

Druhou polovinu našeho vznikajícího Pikler Triangle připevníme také na dva šrouby. Vyznačte si jeden bod tak, aby byl nad poslední příčkou, a druhý přibližně uprostřed mezi první-druhou příčkou. Provrtejte, sešroubujte a je hotovo.

Pár informací na závěr

Ráda bych zmínila ještě tři poznatky …

Tak tedy za prvé: Nějakou dobu jsem zvažovala, zda náš „triangl“ nějak povrchově ošetřit. Nakonec jsem se přiklonila k tomu povrch nijak neošetřovat. Přeci jen ho budeme používat především uvnitř, takže nebude vystaven ani slunci, ani dešti. A navíc dotýkat se surového dřeva je tak příjemné 😊

Za druhé: Výroba nás vyšla přibližně na 750 Kč, což je prakticky pouze cena materiálu.

Za třetí: Rozhodně se chystáme pořídit k našemu triaglu prkno. Dle mého průzkumu je většinou vyrobené z překližky 15 mm silné a rozměry se pohybují plus mínus 100 – 120 cm x 30 – 40 cm. Jakmile budeme mít to naše hotové a ozkoušené, určitě sem doplním informace 😊

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Inspirace do emailu
  Těší mne, když mohu inspirovat a když z té inspirace mají lidé radost. S potěšením Vám zašlu email, jakmile bude na světě další článek na blogu.
 • Kategorie