Warning: Undefined array key "options" in /data/0/a/0a90dd99-ef85-4aa5-8c2d-4454d04bdca2/slaskoumama.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 194
Vše o naší pohybové zóně | S láskou, máma

Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Vše o naší pohybové zóně

NasePohybovaZona_uvod700_cmpr

Přípravy pro miminko jsou vždycky úžasné! Miniaturní oblečeníčko, krásné barevné látkové plenky, přebalovací pult, šátek, kočárek … to jsou věci, které jsem chystala před Ondráškovým narozením. V té době jsem ještě netušila, že potřebujeme jednu hooodně důležitou věc … POHYBOVOU ZÓNU!

Co je to pohybová zóna a proč je dobré ji mít?

Pohybová zóna je jeden z prvků tzv. připraveného prostředí. Montessori připravené prostředí je jednou z klíčových myšlenek Marie Montessori. Zjednodušeně řečeno, jedná se o prostředí přizpůsobené dítěti, tedy ideálně jednoduché, esteticky vyvážené, klidné prostředí s tím správným množstvím podnětů úměrných věku dítěte.

V tomto článku se chci věnovat pouze tomu jednomu konkrétnímu prvku, tedy pohybové zóně. V českém jazyce jsem se setkala ještě s ekvivalenty jako např. denní zóna nebo denní matrace. Pokud byste chtěli hledat další informace v anglických zdrojích, potom hledejte pojmy movement mat, movement area, day mat nebo také play zone.

Pohybová zóna je místo, kde miminko tráví čas, pokud je bdělé. Už od prvních týdnů tedy miminko začíná vnímat, že různá místa domova mají různý význam. Tedy že je místo, kde se spí, jí, přebaluje nebo hraje. Dle Montessori principů je pohybová zóna velice jednoduchá, ale je potřeba, aby se měnila s potřebami vašeho miminka.

Kde pohybovou zónu vytvořit?

Pohybovou zónu je dobré udělat v té místnosti, kde rodina tráví nejvíce času. Ve většině domácností to bude obývací pokoj případně kuchyně (nebo obojí v jednom). Miminko je tak ve své bdělé fázi pasivně zapojené do dění v rodině a rodičům to dává prostor dát si v klidu třeba snídani, zatímco jejich miminko věnuje plně svou pozornost třeba novému závěsnému mobilu.

Pohybová zóna pro novorozence

Naši první pohybovou zónu jsme Ondráškovi vytvořili v jeho pěti týdnech, kdy jsem začala tvořit Montessori vizuální mobily (více informací se dočtete zde).

Skládala se ze tří prvků – zrcadla, podložky a háčku na zavěšení Montessori mobilů.

Jako podložku jsme použili matraci z klasické postýlky, kterou jsme jinak nepoužívali. Byla akorát tak tvrdá, aby na ní Ondra mohl hezky pást koníčky, a přitom akorát měkká, aby se mu na ni dobře a pohodlně leželo při pozorování všech těch závěsných dekorací, které jsme mu chystali.

Velice dobrá podložka, kterou můžete pro miminko pořídit, je ovčí kožešina (pokud vám to z etických důvodů nevadí). Má skvělé termoregulační schopnosti, je prodyšná, antibakteriální, hypoalergenní … no prostě supr.

Druhým a velice důležitým prvkem první pohybové zóny je zrcadlo. Zrcadlo je umístěné tak, aby se miminko v něm vidělo celé. Většinou je úzké a dlouhé, umístěné hnedka vedle podložky. Jeho použití má hned několik důvodů:

  • podporuje vývoj a stimulaci zraku,
  • podněcuje miminko k pohybu,
  • zlepšuje koordinovanost pohybů,
  • společně s Montessori mobily trénuje koncentraci,
  • pomáhá miminku uvědomění si vlastních rukou, nožiček a celého těla,
  • nabízí jiný pohled (a to mnohem širší) na místnost, ve které se miminko nachází,
  • motivuje miminko při zvedání hlavičky, když tráví čas na bříšku,
  • rodiče jsou motivování trávit s miminkem více času v pohybové zóně (velice rychle vás začne miminko přes zrcadlo sledovat)
  • a navíc, děti velice baví sledovat své výrazy v zrcadle, často uvidíte, jak se na sebe dívají, smějí.

Jistě bychom našli ještě další důvody, proč zrcadlo do pohybové zóny umístit 🙂

Samozřejmě je na místě zmínit, že zrcadlo by mělo být velmi dobře upevněné na stěně a ideálně v dřevěném rámu, aby bylo pro miminko bezpečné. Nad zrcadlo také můžete umístit dva až tři jednoduché obrázky (třeba černobílé).

Posledním prvkem je háček na zavěšení Montessori mobilů (pokud se chystáte je používat). Prakticky máte dvě možnosti uchycení. Buď háček přímo do stropu anebo použít úhelník pod police připevněný do stěny nad zrcadlo. Pokud zvolíte úhelník jako my, potom doporučuji, aby byl alespoň 100 – 120 cm vysoko, aby vás jeho výška neomezovala při zavěšování mobilů.

Pohybová zóna pro novorozence je jednoduchá na sestavenífinančně nenáročná a přinese vám a miminku jen samé pozitivní zkušenosti.

Druhá pohybová zóna

V jisté fázi vývoje děťátka zjistíte, že již pohybová zóna potřebuje nějakou tu změnu. U nás byl tím podnětem začátek přetáčení a potřeba nabídnout Ondrovi o něco větší prostor.

Místo matrace jsme tedy pořídili pěnové „puzzle“ podložky. Při jejich výběru jsem se zaměřila na to, aby byla jednobarevná a praktická na údržbu (tedy aby neměla v sobě tisíc různých dílků). Díky tomu jsem mohla nechávat Ondráška častěji bez pleny, mohl se tak volně pohybovat a očividně ho to velice těšilo. Na tuto pěnovou podložku jsem potom ještě ušila bavlněnou podložku, jelikož bavlna je přeci jen na dotek mnohem příjemnější.

Také přibyla nová polička, do které jsem začala umísťovat první Ondráškovi hračky. Polička, kterou jsme použili vlastně není polička, ale TV stolek LACK z Ikea … za 299 Kč parádní poměr cena/výkon. Je akorát vysoký, široký, dá se připevnit do zdi a nevypadá špatně 🙂

Pohybová zóna pro batole

Když bylo Ondrovi 13 měsíců a už trávil hodně času ve stoje, prodělala pohybová zóna další upgrade a to ve formě nového zrcadla. Na zakázku jsme nechali vyrobit ve sklenářství zrcadlo o rozměru 50 x 70 cm.

Ondra byl u toho, když jsme začali zrcadlo připevňovat na stěnu a už v tu chvíli sklidilo veliký úspěch! Předpokládám, že toto nebyla poslední úprava naší pohybové zóny 🙂

Pokud ještě nejste rozhodnutí, zda pohybovou zónu pro miminko vytvořit, rozhodně hlasuji pro! Věřím, že díky tomuto specifickému prostoru si Ondrášek už od malička buduje schopnost zabavit se sám a má svůj prostor pro hraní, ve kterém ho nerušíme a může se tak plně koncentrovat na danou činnost.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

3 komentáře

  1. Ahoj Klárko, mužů se zeptat na zrcadlo ? Mužů použít kulaté ? Je dost veliké . Nebo je striktně dané jak má vypadat ? ???? Díky moc

  2. Vaše stránky mě opravdu zaujaly a mrzí mě, že jsem na ně nenarazila dříve.
    Vaše tipy na pohybovou zónu jsou skvělé. Né, že by nějakou deku s hračkami v obýváku nemělo každé dítě, ale tady je to promyšlený koncept, který roste s dítětem a dává smysl.
    Napadlo mě, že by se možná ještě hodila informace, aby dítě střídalo na matraci polohu vzhledem k zrcadlu a třeba i matce v kuchyni. Nejsem pediatr a ani fyzioterapeut, ale myslím si, že spoustu miminek se do jisté míry vyvíjí jednostranně v tom smyslu, že hlavičku natáčí hlavně na tu stranu, odkud k postýlce přichází rodiče, v jaké pozici stojí u přebalovacímu pultu, nebo jak je orientovaná postýlka vzhledem k oknu.
    Děkuji

    1. Určitě máte pravdu, že pokud by dítě trávilo v pohybové zóně velké množství času, tak je určitě vhodné měnit pozici dítěte. U nás toto probíhalo velmi přirozeně, tudíž tento aspekt jsme řešit nemuseli a tak mě nenapadlo to do textu zahrnout. Děkuji za Váš vhled 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli