Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Návod na doplňovačky od Puzzliky.sk

Stinohry_uvod700

Připravila jsem si pro vás další návod na tvoření z potištěných panelů od paní Táni z Puzzliky.sk. Jestli jste prošvihli ten minulý, tak se jednalo o návod na ušití didaktické kostky z bavlněného panelu a můžete si ho prostudovat tady.

Dneska vám ukážu, jak si ušít tzv. doplňovačku. Objednala jsem si jich hnedka několik (plánuji z nich udělat knihu doplňovaček). Všechny jsou opravdu nádherné. Bavlna, na které je natištěné pozadí, je pěkně pevná a stejně tak i plst s natištěnými zvířátky.

Co budeme potřebovat

Všechen materiál, co budete k vytvoření této stránky potřebovat, můžete nakoupit společně s panelem s doplňovačkami, takže nemusíte platit další poštovné někde jinde 😊

Připravte si tedy:

Potřebuji šicí stroj? Rozhodně nepotřebujete! Já jsem sice šicí stroj používala ale jenom proto, že mám ráda, když jsou všechny stehy stejně dlouhé. Většinu času jsem pouze otáčela manuálně kolečkem a jen občas šila trochu rychleji (snad jen u našívání suchého zipu).

Příprava stránek

Než začneme se stránkami pracovat, je dobré je alespoň přemáchnout v teplé vodě (není potřeba vysrážet). Bavlněný panel si vyžehlíme a nažehlíme na něj připravenou výztuhu.

Zde bych ráda zmínila, že při stříhání přebytečné látky je potřeba zvážit, zda budete stránku lemovat nebo ne. Já mám v plánu stránky lemovat, takže jsem si nenechávala žádný přesah bavlny přes výztuhu. Pokud ale lemovat nechcete, je potřeba přesah kousek nechat (více se dočtete v návodu Příprava stránek pro quiet book – bez lemování).

Takto máme stránky připravené (suché zipy na stránky budeme šít až nakonec) a můžeme přejít na přípravu zvířátek.

Šijeme zvířátka

Šití zvířátek se v první chvíli zdá trochu ošemetné, ale s každým dalším ušitým zvířátkem to jde snáz a rychleji.

Krok 1: Vystřihněte si zvířátko tak, aby mělo kolem sebe dostatek prostoru. Jsou-li zvířátka blízko u sebe, rozdělte jim prostor spravedlivě 😊

Krok 2: Vystřižené zvířátko si položte na bílou plst a tužkou si označte okraj na pár místech tak, abyste dokázali zvířátko znovu přiložit do stejného místa.

Krok 3: Ustřihněte si přiměřený (vzhledem k velikosti zvířátka) kousek suchého zipu – část s háčky – a proti světlu ho umístěte zespodu bílého filcu (budoucí rubová strana hotového zvířátka). Přišijte suchý zip.

Suchý zip jsem si nijak nepřipevňovala. Jakmile jsem si vyměřila, do jakého místa suchý zip patří, držela jsem ten kousek na místě a hnedka přišila. Na zipu jsem nezapošívala, ale nechala jsem si nitky delší, udělala z každé strany uzlíky a nitky, které zbyly na straně se suchým zipem jsem jednou protáhla na druhou stranu. Tak budou všechny nitky schované uvnitř zvířátka a nebudou vidět.

Krok 4: Přiložte zvířátko na bílý filc se suchým zipem (teď vám pomohou ty vyznačené okraje) a obšijte celý obvod zvířátka. Já jsem šila asi tak 1-2 mm od okraje.

Krok 5: Celé zvířátko opatrně obstřihněte. Ideální jsou na to ostré nůžtičky z manikúry.

Tímto postupem připravíme i všechna ostatní zvířátka.

Cílová rovinka – šijeme zipy na pozadí

Protože není možné použít na všechna zvířátka stejný rozměr suchého zipu, je nutné šít suchý zip na podkladovou stránku až na závěr.

Nejprve je potřeba zjistit, kam přesně našít suchý zip, aby se silueta na podkladové stránce a zvířátko po přiložení zvířátka pěkně překrývaly. Já jsem to dělala následovně:

  • odměřila jsem si, jak velký kousek suchého zipu (mech) potřebuji,
  • tento kousek jsem si přiložila na suchý zip na zvířátku tak, aby se mi oba kousky neslepily, a přidržovala ho prsty,
  • takto připravené zvířátko jsem položila správně na siluetu a onen volný kousek suchého zipu mi tak zůstal tam, kde má být našit,
  • nakonec jsem ho pouze otočila (byl mechem k látce) a přišila.

Snad mi budete rozumět, uznávám, že je to trochu krkolomné 😊

Pozn. když se podíváte na obrázek výše, všimnete si, že hvězdice má kulatý samolepící zip. Myslela jsem původně, že ho použiji, jelikož s ním mám skvělou zkušenost, když jsem šila hvězdičky na dřevěnou kostku. Nepřišlo mi, že by samolepící zip špatně držel na látce, ale spíš že hvězdička po přilípnutí na podkladovou stránku tak nějak „visela na vlásku“. Proto jsem se rozhodla použít klasický suchý zip.

Kompletování hotových stránek budu věnovat nový článek, tak zůstaňte v kontaktu 😊

A jestli máte rádi tvoření z předpřipravených látkových nebo filcových panelů, zde jsou další návody na panely od Puzzliky.sk, které jsem připravila.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

5 komentářů

  1. Ahoj,moc se mi líbí traktor ,bagr… ale nemůžu najít návod,je to moje první knížka pro vnoučka.Můžete mi ,prosím ,poslat nějaký odkaz? Předem moc děkuji,Renata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli