Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Recenze BUUKu

BUUK_uvod700_cmpr

Před nějakým časem jsem objevila v emailu velmi milou zprávu, ve které byla pozvánka do malé rodinné dílny v Zábřehu. Nápad, který Tom a Any, manželé, rodiče a autoři BUUKu, zrealizovali, mě hnedka nadchnul a výlet byl jasný!

Přivítání v Zábřehu bylo obrovsky vřelé a společně strávené dopoledne bylo velice inspirativní. Dozvěděla jsem se, jak nápad na BUUK vznikal, jak vznikají jednotlivé komponenty a seznámili jsme se i s malou testerkou Rozárkou (s naším Ondrou si padli do oka a tak jsme měli spoustu času na dospělácké povídání).

Vracela jsem se nadšená, natěšená a HLAVNĚ jsem si s sebou vezla krabici s BUUKem! Po cestě jsem se nemohla dočkat, až se pustím do práce! Ale abych nepředbíhala …

Co je to vlastně ten BUUK?

BUUK je kompletní, precizně předpřipravená sada na ušití vlastního desetistránkového Quiet Booku (Co je Quiet Book si můžete přečíst tady.) Je k dostání ve dvou variantách, které se liší především titulní stránkou. BUUK pro holčičky má na titulní straně hrad, ve kterém bydlí postavička holčičky, má růžovou vazbu a růžové lemování. BUUK pro chlapečky má na první stránce bagr, který řídí postavička chlapečka, lemuje se ho žlutou barvou a je svázán žlutou stužkou.

Krabička, kterou jsem si dovezla, obsahuje úplně všechno, co na ušití BUUKu potřebujete: připravené filcové tvary všech možných barev, výztuhy, detailní návod pro každou stránku včetně návodu na vyztužení a zkompletování celé knihy, nitě, jehly, patentky, knoflíky, háčky, výplň, průhlednou fólii … no prostě úúúúplně všechno!

Jediné, co budete tedy potřebovat, jsou nůžky. Mně se nejvíce osvědčily malé rovné nůžky z manikúry. Na odstřihování jednotlivých části jsou dostatečně ostré a v případě potřeby něco vypárat nebo pošťournout jsou ideální.

BUUK, s BUUKem, o BUUKu aneb jak se mi šilo

Na stránce BUUKu je napsáno, že „to není složitější, než přišít hoooodně knoflíků“, a já s tím musím souhlasit. Nebaví vás šití? S BUUKem bude!

Teda alespoň mne začalo! Mám doma stroj, tak jsem ze začátku téměř všechno, co šlo, šila na něm. Mé první pokusy šití v ruce totiž nebyly zrovna krásné, takže jsem raději otáčela kolečkem stroje ručně a přehazovala nitě na stroji, jen abych měla úhledné stehy. Jaké bylo mé překvapení, když jsem byla donucena šít v ruce (strojem to prostě nešlo) a ona aplikace byla krásná, úhledné stehy, stejně dlouhé, symetricky daleko od kraje … no balada!

Co tím chci říct? Stroj se vám při šití BUUKu neztratí, větší části jako např. louky, moře nebo pláže díky němu našijete o něco rychleji, ale střídání nití a uzlíkování začátků a konců (nemůžete zapošít klasicky, jak jste u stroje zvyklí) zabere také čas. Čím déle jsem šila, tím častěji jsem stroj nechávala schovaný 🙂

Při studování manuálu BUUKu se dočtete doporučení, abyste odstřihávali jen ty dílky, které aktuálně potřebujete. Snažila jsem se toto dodržet, ale časem mi prostě zůstávali kousky, kterým hrozilo poztrácení. Velice se mi osvědčilo použít tzv. eurofólie … co stránka BUUKu, to jedna folie. Když jsem potom třeba jela pryč, připravila jsem si všechny části do fólie, sbalila krabičku s nitěma a bylo tvoření i na cesty 🙂

Nebudu vám tvrdit, že jsem měla hotovo za dva dny. To rozhodně ne. BUUK jsem po večerech šila zhruba dva měsíce (ale samozřejmě ne každý den). Od prvního šití jsem se těšila na to další a opravdu jsem byla nadšená jak malé dítě, když jsem viděla, co mi vzniká pod rukama (a to nemluvím o tom, jak se mé ego pýchou nadouvalo, když jsem se někomu pochlubila, co zrovna tvořím :)).

Byly ale chvíle, kdy už jsem byla netrpělivá a dokončování dané stránky mě už úplně nebavilo (myslím, že se mi to stalo u šití kytiček na stránce s duhou) … tak jsem prostě nešila anebo jsem začala šít jinou stránku a k této jsem se vrátila. Je to dlouhodobý projekt, ale tím se nenechte odradit, hotová knížka a radost vašich dětí stojí za to.

Ptáte se, co výsledek?

Na výsledek jsem se moooc těšila, Ondra občas prozkoumával jednotlivé stránky a testoval kvalitu provedené práce. Vše prošlo 🙂

BUUK má aktivity, které osloví docela velké věkové rozmezí dětí. Ondrovi je momentálně 15 měsíců, takže když si BUUK sám vezme, většinou vytáhne panáčka z bagru a potom důkladně očeše strom „roční období“. Favoritem jsou také fotky schované pod kvítky kytičky. Už na první pohled je jasné, že se k BUUKu bude dost vracet a že v něm bude dlouho objevovat nové hry a aktivity.

A i pro mne mělo šití BUUKu několik přínosů:

 • Zlepšila jsem se v šití v ruce asi o milion procent a navíc mě to začalo bavit (pozor, toto se nevztahuje na zašívaní děravých ponožek :)).
 • Ozkoušela jsem si na vlastní kůži, jaké to je šít quiet book, aniž bych musela nakupovat všechen materiál. Je to skvělá zkušenost, při které objevíte spoustu vychytávek ohledně šití látkových knih (např. jak jsou důležité detaily, jak vrstvit filc, kdy a co přišít, aby to vypadalo tak, jak má)
 • a nakoplo mě to k šití dalšího quiet booku (Quiet Book seriál – Barevná auta).

Slibovala jsem překvapení … vyhrajte BUUK!

Konečně nastal čas na slíbenou soutěž o úžasnou kreativní sadu BUUK. Pravidla jsou jednoduchá:

 1. Napište dolů do komentářů pod tento článek váš námět na novou stránku, která by v BUUKu rozhodně neměla chybět. Čím bohatší popis, tím lépe! Ať si dokážeme stránku/aktivitu představit a správně pochopíme její zamýšlený význam 🙂
 2. Sdílej tento facebookový příspěvek na vaší zdi.
 3. A protože bude účast v soutěži odměněna, pošlete mi email na klara@slaskoumama.cz a do předmětu napište „Soutěžím“. Na tento email vám po ukončení soutěže zašlu malé překvapení. (tento bod je dobrovolný)

A kdo bude vítězem? Vítezem nebo vítězkou bude ten nejzajímavější a nejoriginálnější návrh na stránku. Soutěž bude ukončena v sobotu 6. října 2018 a zveřejnění vítěze proběhne v neděli 7. října 2018 ve 20 hodin, jak na mém facebooku, tak zde!

Soutěž sice již skončila, ale nebuďte smutní, že jste tento článek objevili až nyní. S Tomem a Any jsme se domluvili, že když při koupi BUUKu zadáte kód slaskoumama, dostanete dvě prázdné stránky jako bonus zdarma. Toto platí i pokud budete chtít koupit sadu plstí 🙂 

A vítězkou se stává …

Vybírat vítěze bylo opravdu těžké, hodinu jsme tu s manželem debatovali nad tím, který komentář je ten nej a proč. Nakonec jsme došli k závěru, že nejzajímavější a nejoriginálnější příspěvek je tento:

Téma: třiďte odpad. na stránce 4 popelnice do ktererých půjdou vkádat předměty. Barva popelnic: papír – modrá, sklo – zelená, plasty – žlutá a bioodpad – hnědá. Na popelnice připevnitelný (patentkem) znak co tam patří a vždy v dané barvě popelnice. Dítě se učí poznávat barvy a přiřadit stejné k sobě. Okolo poházené předměty, které roztřídí podle druhu a vhodí do popelnice. Například: Papír – kartonová krabice, noviny, obálka. Sklo: skleněná láhev, skleněný obal (přesnídávka), sklenice. Plast: pet lahev, plastový kelímek (jogurt), plastový obal (šampón). Bioodpad: jablko, listí, tráva. Inspirováno 20-ti měsíčním synem s kterým doma společně vyhazujeme tříděné odpadky do košů.

GRATULUJEME!!!!

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

13 komentářů

 1. Když jsem ještě před mateřskou učila ve školce, jednou jsem s dětmi dělala velký obraz – „strom 4 ročních období“. V Buuku by byl taky super! Celý strom přes obě stránky- uprostřed kmen a do boků větve až ke krajům – rozdělit na 4 části (4 sloupce) a každá část by představovala jedno období- 1) jaro – na větvích kvítky, 2) léto – zelené lístky a plody (např. třešně), 3) podzim – barevné listí, 4) zima- vločky. Děti si na tom představí hezky posloupnost ročních období a hezky si zapamatují, co ke kterému období patří 🙂

 2. Mě napadla dvoustránka o zimě- krmelec – lesní zvířátka a potrava pro ně, krmítko pro ptáčky, kam by děti mohly dávat ptačí zob, zkrátka něco, kde by se učily jak pomáhat volně žijícím zvířatům 🙂

 3. U nás frčí ryby a mořští živočichové. Tak bych jednu stranu viděla jako rybník s rákosím a druhou jako moře s pár vlnkama. V rybníce – takový ten mechový materiál (na který jde lepit suchým zipem kamkoli) by mohly „plavat“třeba kapr, štika, pstruh a úhoř popř. rak. A v moři zase delfín, velryba, žralok, konik, popř. krab. Záleží co děti zajímá a jak by byly stránky velké. Moře by také bylo se suchým zipem. Plus by jako vyšší level mohly být na vodě obrysy ryb, aby starší lepilo dle tvaru. Pod každou hladinou by pak byla „odkládací“ plocha ať už ve formě obrysu nebo jen tak. S většími se to pak dá třeba smíchat a urcovat, co kam patří.

  No přiznám se, že moje velkoformátová knížka je stále v šuplíku. Tak když vyhraji, druhý synek má dárek k prvním narozeninám???? Moc díky za inspiraci.

 4. U nás teď jedou houby a kaštánky. Možná stránka s mechovou stránkou a látkové kaštánky se suchým zipem na skládání různých obrázků, k tomu zalaminované předlohy. A houby trěba jako skládačky na dvě poloviny, skládání částí houby k sobě nebo nějaký houbový skříteček, který bydlí v lese a stará se o zvířátka :).

 5. U nás teď jedou houby a kaštánky. Možná stránka s mechovou stránkou a látkové kaštánky se suchým zipem na skládání různých obrázků, k tomu zalaminované předlohy. A houby trěba jako skládačky na dvě poloviny, skládání částí houby k sobě nebo nějaký houbový skříteček, který bydlí v lese a stará se o zvířátka :).

 6. Mne by sa páčili životné cykly zvierat ako Motýľ, Lienka, Žaba ktoré by boli spravené do kruhu a priradené k nim čísla prípadne medzi nimi šípky ktoré by sa dali otáčať v ktorom smere ide cyklus alebo by boli vývojové fázy na kruhu ktorý by sa dal točiť, alebo by mohli byť naskladané na seba od konečnej fáze po začiatok a postupne by sa mohol na suchý zips odlepovať.

 7. Mě by se pro našeho milovníka lesa líbila nějaká stránka s houbami,..sbírání do košíku..třídění jedle x nejedle..Také přiřazovani listu-plodu..sestavování zvířátek z kaštanů,žaludů..Díky za soutěž 🙂

 8. Mně osobně by se libila nejaka aktivita s lesní tematikou, treba jak leze veverka po strome , dole leze nejaky broucek a stromy, zeleň

 9. Mne by se libila stranka se zvířátky. Nasite tělo a přiřazovat hlava. Pak ke zvířátkům priradit co ji. A aby to do sebe uplne zapadalo roztridila bych je jako na jednu stránku /dvoustránku domácí, další lesni. 🙂

 10. Věšení prádla,z prádelního koše na dvorku na šnůry,kde bude suchý zip. Pod šňůrou může ležet spadlé špinavé tričko,či ponožky,buď přišité nebo taky na suchý zip.

 11. Mne by se nejvic libilo vareni ala pejsek s kocickou. Deti musi dat do hrnce spravne suroviny-vejce, mouka, mleko aj. A spatne uklidit – spekacky, mys, mydlo… pokud se mubto povede, vynda se ze schivane skryse dortik. Nejaky hezky zdobeny, at ke s nim pri siti dost prace 🙂

 12. Ahojky nám by se líbil pro hru například vánoční stromeček a jeho dekorování v tomto období,nebylo by to příliš složité na malé dítko a myslím si, že by pestrostí upoutal. A pro pokročilé pak předkreslené tvary, abecedu a číslice na stránkách a jejich barevnou mobilní verzi. Dítko by odpovídající barevnou mobilní verzi tvarů, abecedy a číslic přiřadilo na odpovídající místo.(Dokážu si představit že by to bylo na patentku a nebo suchý zip.) Je to náročnější, ale s pomocí maminky by si navyklo vše rozeznávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli