Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

QB stránka – Zelený traktor

ZelenyTraktor_uvod700

Vítejte u mého prvního článku s návodem na stránku Quiet Booku 😊 tento článek je součástí seriálu článků Barevná auta. Nebo jestli máte doma již ušitý BUUK, můžete návod použít na vytvoření vaší vlastní stránky.

Začala jsem tou nejjednodušší stránkou z celé knihy (traktoru se pouze točí kola) … je to tedy vlastně taková rozcvička. Pojďme na to …

Potřebný materiál a vybavení

Na stránku se zeleným traktorem budete potřebovat:

  • Připravenou stránku podle návodu Příprava stránek pro quiet book – bez lemování. Plátno použijte zelené nebo třeba zelené s puntíky, to by také vypadalo úžasně.
  • Zelený, světle šedý, tmavě šedý, světle modrý, žlutý a bílý filc. Já kupuji tvrdý filc tady (po domluvě je možné koupit i metráž 25 Kč/10 cm).
  • Černou saténovou stužku – jeden metr vám bude stačit, ideální šířka je 0,5 cm.
  • Dva (ideálně zelené) knoflíky – já jsem použila rozměry 22 mm a 16 mm. Když budete mít dva stejné, bude to parádní.
  • Dva libovolné knoflíky o velikosti přibližně 10 mm.
  • Zelenou kloboukovou pruženku, ale není úplně zásadní. Ta má má v průměru 2 mm.
  • Nitě – zelenou, tmavě šedou a žlutou.

Dále si připravte nůžky (nejlepší jsou rovné na manikúru) a jehlu. Pokud používáte šicí stroj, můžete šít na něm, ale zvládnete to i bez něho.

Příprava traktoru

Aby to bylo vše jednoduší, připravila jsem šablonu traktoru, kterou si můžete stáhnout zde. Dle popisků vystříhejte jednotlivé části traktoru a nanečisto si je složte na podklad. Mně osobně to hodně pomáhá při zorientování se ve všech těch miniaturních kousíčkách filcu a také abych věděla, kde začít s přišíváním.

ZelenyTraktor_sestaveni

Šijeme kola

Na každé kolo potřebujete dvě tmavě šedá filcová kolečka a jedno bílé. To máte připravené již z předchozího stříhání dle šablony. Ještě si připravte přibližně 30 ks černé saténové stužky o délce 2,5 cm. Počet je orientační – záleží na tom, jak velké budete dělat mezery.

Ještě, než začneme připravovat samotná kola, je nutné zvážit, zda do kol dát ještě výztuhu nebo ne. Jak jsem již zmínila výše, já používám většinou korejský filc, který je velice pevný a je 1,2 mm tlustý, takže aplikace z tohoto filcu jsou velmi pevné a výztuhu do nich již nedávám. Pokud používáte nějaký měkčí filc, pak vyztužení může být žádoucí (můžete použít třeba zbylý kousek Ronar Fixu, který vložíte mezi horní a spodní vrstvu kola). Zároveň ale nesmí být kola příliš tvrdá, aby šlo připínání a odepínání na knoflík dobře trénovat.

Připravené ústřižky stužky vždy ohněte a vložte mezi tmavě šedá kolečka filcu, jako je vidět na následující fotce.

Stužky na kole tvoří vzorek pneumatiky. Doporučuji si vždy vloženou stužku přistehnout (zkoušela jsem i přišpendlení, ale tím, že jsou stužky blízko, to nebylo použitelné). Když budete mít takto připravené celé kolo, prošijte kolo po obvodu (včetně výztuhy, pokud používáte). Bílou část kola přišijte do středu (prošijete tak ještě jednou všechny části).

Poslední krok je vytvořit dírky pro knoflíky. Prostředkem kola veďte rovný řez (ideální je, pokud máte ostrý řezák, ale můžete použít i malé nůžky), který bude o kousek delší, než je průměr vašeho připraveného knoflíku. Dírku vyzkoušejte a ujistěte se, že není příliš úzká, aby bylo dítě schopné knoflík protáhnout. Jakmile budete s velikostí dírky spokojeni, obšijte ji ještě jednou okolo. Takto postupujte i u druhého kola.

Připevnění knoflíku pro kola

Můj traktor má knoflíky pro kola připevněná pomocí zelené pruženky. Není to však nutné a můžete knoflík i klasicky přišít. V tomto případě se však ujistěte, že knoflík je přišitý hoooodně volně a dítě bude schopné na něj přidělat kolo. Já jsem to zkoušela, ale nedařilo se mi to ☹ vždycky šlo kolo špatně otáčet, a tak jsem zvolila právě tu pruženku.

Jak jsem to tedy dělala já? V prvním kroku jsem si vyměřila, kde bude kolo a vyznačila si střed. V tomto místě jsem pomocí nůžek udělala dírku (můžete dát i průchodku – já jsem v tu chvíli ještě neměla tu zkušenost). Pruženkou připevněte z přední strany zelený knoflík a ze zadní strany jakýkoli jiný menší knoflík. Pruženku utáhněte a udělejte uzlík.

Teď už jen připnout kola a je hotovo. Naše první stránka do QB Barevná auta!

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli