Dnešní návod se bude nést ve žluté barvě, navazuje na návod na QB stránku Zelený traktor a je v pořadí druhým návodem ze seriálu článků Barevná auta. A dneska si ušijeme žlutý bagr, který má odepínací kola, vysunovací „hydraulické“ patky a pohyblivé celé rameno i se lžící.
Materiál a vybavení
Na stránku se žlutým traktorem budete potřebovat:
- Stránku připravenou podle návodu Příprava stránek pro quiet book – bez lemování. Plátno použijte žluté nebo třeba žluté s puntíky, to by také vypadalo úžasně.
- Žlutý, tmavě šedý, světle šedý, světle modrý, černý, bílý a červený filc. (Zde odkaz na můj oblíbený.)
- Dva žluté plastové patentky, případně černé nebo šedé.
- Průchodky ø 8mm, 5 ks – černé jsou ideální, ale samozřejmě použijte, co máte k dispozici 😊. Pozor na velikost, větší by se nemuseli vejít na připravené díly.
- Černou kloboukovou pruženku – má průměr 2 mm, bude vám stačit přibližně 35 cm.
- Dva černé korálky, které budou mít dostatečně velkou dírku, aby bylo možné je navléci na pruženku. Já jsem použila dřevěné a mají průměr přibližně 8-9 mm.
- Jeden světle šedý a tři žluté knoflíky s průměrem přibližně 12 mm.
- Nitě – konkrétně žlutou, černou, světle šedou, tmavě šedou a světle modrou.
Dále budete potřebovat jehlu (a případně šicí stroj – je výhodou, ne však nutností), ostré nůžky (ideální jsou rovné na manikúru), kladívko na průchodky a kleště na plastové patentky. Pokud kleště doma nemáte, což by se snadno mohlo stát, můžete využít tzv. snap servis. Je to v podstatě seznam lidí, u kterých si můžete patentky nacvaknout nebo si za zálohu kleště vypůjčit domů. A kdybyste nechtěli využít ani snap servis, tak plastové patentky můžete nahradit kovovými přišívacími, suchým zipem nebo třeba knoflíky 😊
Jako u předchozí stránky mám pro vás připravenou šablonu, kterou si můžete stáhnout zde. Vystříhejte vše dle uvedených barev a můžeme se vrhnout na šití.
Podvozek, motor a kabina
Postup šití podvozku, motoru a kabiny je následující:
Na tmavě šedou část tvořící celý podvozek našijte světle šedé stupačky. Na oba konce nabouchneme průchodky (mrkněte na obrázek níže, abyste měli to správné místo). Pokud jste s průchodkami nikdy nepracovali, mrkněte na tento videonávod.
Nyní budeme šít ony vysunovací patky. Na tmavě šedý filc si přišpendlíme první patku. Do vrchní části vsuneme černou pruženku, na které jsme udělali uzlík (uzlík patří dovnitř – pruženka tak nevyklouzne), a po obvodu prošijeme. V místě pruženky šijeme tak, aby jehla nepropíchla pruženku (hrozilo by poškození a prasknutí). Také bych doporučila toto místo prošít ještě jednou zpět a pak teprve pokračovat dále po obvodu. Když máme obšito, vezmeme ostré nůžky a ostřihneme přebytečný filc. Stejný postup použijeme i při šití druhé patky.
V tuto chvíli si vezměme k ruce připravenou stránku a celý bagr si na ni zhruba sestavíme. Díky tomu zjistíme, kde bude tmavě šedý podvozek. Vše krom podvozku zase ze stránky sundáme. Nejprve přišijeme spodní kraj podvozku (nezapomeňte vynechat místo na patku). Potom šijeme vrchní kraj podvozku. Oba konce podvozku jsem šila tak, aby nebyly úplně napnuté, ale aby vznikla jakoby malá kapsička. Patky tak budou lépe zajíždět dovnitř.
Na pruženky navlíkneme korálek, odměříme délku a uděláme uzlík (případně dva). Přebytečné konce ustřihneme.
Našijeme bílý nápis CAT na černý podklad, a to celé našijeme na žlutou část. Přišijeme červenou část loga. Takto sešité vše přišijeme na stránku.
Stejně si našijeme logo i na nejdelší rameno. Tedy nejprve bílý kousek na černý podklad, to celé na žluté rameno, a nakonec přišijeme i červený detail. (Já jsem na to zapomněla a musela jsem ho dodatečně přilepit.)
Na tmavě šedou kabinu našijeme světle modré sklo, přišijeme na stránku. Pod šedou část kabiny našijeme ještě poslední žlutý kousek.
Tělo bagru je hotové.
Rameno bagru se lžící
Ušít rameno bagru byla pro mne nejzapeklitější část a to proto, že jsem dvakrát zapomněla vložit pruženku tam, kam jsem měla, a musela jsem párat. Ale nebojte se, poučila jsem se z chyb a vám to tu připravím tak, abyste párat nemuseli. Tak pojďme si ušít to super hýbací rameno, které se pohybuje ve všech spojích!
Začneme lžící … na tmavě šedou (větší) část lžíce našijeme tu světle šedou (menší) a to tak, aby vrchní část zůstala neprošitá a bylo možné do lžíce naložit nějaký ten náklad. Do sešité lžíce nabouchněte jednu průchodku.
Lžíci si můžete dát na chvíli stranou. Ve vystříhaných dílech najděte kratší žluté rameno. To si přišpendlete na žlutý filc (pokud používáte měkčí filc, vystřihněte si ještě výztuhu a tu vložte do středu). Do užšího konce vložte černou pruženku zakončenou uzlíkem (mrkněte na fotku níže, ať ji dáte správně). Takto připravené rameno po obvodu celé prošijte a nůžtičkami obstřihněte.
Nyní si spojíme obě ušité části, tedy lžíci a rameno. Budeme šít v ruce, tak si přichystejte jehlu, šedou nit a šedý knoflík. Položíme si na stůl rameno, na něj lžíci tak, aby průchodka byla na konci ramene (tam, kde není pruženka), a na průchodku knoflík. Takto přišijeme knoflík skrz průchodku k ramenu. Tato metoda zajistí, že vzniklý „kloub“ bude nádherně pohyblivý.
Připravíme si delší žluté rameno, které si opět přišpendlíme ke žlutému filcu (připomínám v případě potřeby vložit výztuhu). Vezmeme si již hotovou část ramene a ustřihneme pruženku přibližně na délku delšího ramene. Na konci pruženky uděláme uzlík a zastrčíme ho do správného (viz obrázek níže) místa sešpendleného ramene. A POZOR, ustřihneme další kousek pruženky, na jednom konci uděláme uzlík a zastrčíme ho do druhého správného místa (označeno červenou šipkou).
A ano, toto je přesně ten okamžik, kdy jsem si já mohla ušetřit párání 😊
Takto připravené prošijeme po celém obvodu a obstřihneme. Na kratší rameno (to, co je již spojené se lžící) nabouchneme průchodku, skrz kterou průchodku přišijeme žlutý knoflík a spojíme tak všechny části k sobě.
Stejným postupem jako u dvou předchozích ramen ušijeme to třetí, nejkratší. Tedy přišpendlíme, zastrčíme pruženku s uzlíkem (měla by být cca o 1 cm delší než to nejkratší rameno), po obvodu prošijeme, obstřihneme a nabouchneme průchodku na širší konec. Připravíme si druhý žlutý knoflík a ramena spojíme.
Na závěr přišijeme třetí žlutý knoflík skrz zbývající průchodku na nejkratším rameni a připevníme tak rameno k tělu bagru.
Kola
Kola budou rychlovka. Černá kola našijeme na kousek tmavě šedého filcu a obstřihneme (já jsem při stříhání přehodila barvy, tak se neděste). Žlutá kolečka našijeme na střed. Prošitím všech vrstev kolo krásně zpevníme.
Připravíme si patentky, šídlo (nebo malé nůžky) a kleště.
Vyměříme střed kola, uděláme díru, vložíme obě části patentku a kleštěmi secvakneme. Pokud toto bude vaše první připevňování plastových patentkuů, pak mrkněte na toto video (je sice v angličtině, ale uvidíte, jak se to celé dělá).
Patentky takto připevníme do obou kol a na podkladovou stránku.
A teď … vychutnejte si ten moment … CVAK (přicvakněte kola na stránku) … a bagr je hotový! Co na to říkáte? Napište mi do komentářů dole, jak se vám návod na bagr líbí 😊
A ještě mám pro vás vlastně malé tajemství. Bagr je vlastně součástí žluté dvojstránky … hádejte, co bude na té druhé? Nebudu vás dlouho napínat, protože jste to určitě hravě uhádli! Co by to bylo za bagr, kdyby neměl co bagrovat, že? Takže jestli se vám bagr líbil, můžete k němu ušít druhou stránku podle návodu QB stránka – Žlutý náklaďák.
2 komentáře
Dobrý den, chtěla jsem si stáhnout šablonu ve formátu pdf, ale stáhne se jen obrázek ve formátu png. a po vytištění je to příliš malé a zvětšené rozostřené 🙁 je možné někde stáhnout uváděné pdf? 🙂 děkuji za odpověď
Hezký den, Míšo, šablony na všechny prozatím zveřejněné auťákové stránky můžete stáhnout zde http://slaskoumama.cz/zdarma/sablony-qb-zdarma/ … přeji, ať Vám jde šití od ruky a výsledek udělá radost 🙂