Warning: Undefined array key "options" in /data/0/a/0a90dd99-ef85-4aa5-8c2d-4454d04bdca2/slaskoumama.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 194
Montessori mobiles (závěsné mobily) u nás | S láskou, máma

Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Montessori mobiles (závěsné mobily) u nás

Montessori Mobiles_uvod700

Závěsné dekorace nad postýlku miminka zná určitě každý. Komerčně dostupné dekorace jsou ve většině případů pestrobarevné a málokdy se opravdu setkávám s tím, že by byly zavěšené jinde než nad dětskou postýlkou.

Proč toto ale není ideální? Maličké miminko má po narození omezené zrakové schopnosti a přemíra barev a tvarů pro něho může být až příliš podnětná. Toto může způsobit, že je miminko neklidné, nedokáže zpracovat takové množství podnětů a následně pláče. Tedy úplný opak situace, kterou chceme navodit v místě, kde má miminko spinkat.

Vývoj našeho děťátka v prvních týdnech jeho života, kdy většinu času tráví koukáním kolem sebe, můžeme nádherně podpořit pomocí k tomu určených závěsných dekorací. V Montessori komunitě jsou tyto závěsné dekorace známé jako Montessori Mobiles, tedy Montessori mobily. Ty respektují vývoj miminka a dle toho mají přesně dané pořadí, v jakém jsou děťátku představovány. Montessori mobily pomáhají ve vývoji zraku, posilují svaly očí a podporují koordinaci.

Nutno zmínit, že Montessori mobily rozhodně nepatří nad postýlku, ale nad místo, kde je miminko bdělé a aktivní, k tomuto účelu u nás sloužila pohybová zóna. Vše o naší pohybové zóně se můžete dočíst v tomto článku.

Kdy, jak a co?

Montessori mobily, jak už jsem naznačila výše, se zavěšují nad denní matraci neboli do pohybové zóny, jak tomuto místu říkáme u nás doma. Háček je možné umístit přímo do stropu nebo použít úhelník pod police, který nastavíte na dostatečnou délku tak, aby bylo možné mobil zavěsit ve vhodné vzdálenosti od stěny.

Takhle to máme u nás: použili jsme úhelník pod police, který drží na dvou šroubech a hmoždinkách. Ten jsme následně prodloužili obyčejnou smrkovou laťkou a zespodu laťky dali háček.

Háček musí držet pevně, jelikož od čtyř měsíců je na něj možné již zavěšovat předměty, kterých se děťátko může dotýkat resp. tahat za ně. Mobily se umisťují přibližně 25 – 30 cm nad srdce miminka (tedy ne přímo nad obličej). Takovéto umístění zajistí miminku správnou polohu.

1. Munari – vizuální černobílý mobil, který je miminku přestaven přibližně ve věku 3 týdnů. (Jak na to? Mrkněte na článek Munari – černobílý Montessori mobil.)
2. Osmistěny – vizuální mobil v základních barvách (žlutá, červená, modrá) je představen děťátku ve věku 6 týdnů. (Podrobný návod si můžete přečíst v článku Montessori mobil Osmistěny neboli Octahedrons)
3. Gobbi – rovněž vizuální mobil v pěti odstínech jedné barvy, představujeme ho miminku ve druhém až třetím měsíci. (Jak Gobbi vytvořit krok po kroku najdete v článku Montessori mobil Gobbi.)

4. Tanečníci – vizuální mobil tvoří čtyři postavičky „tančící“ prouděním vzduchu, pro děťátko je ideální od třetího do čtvrtého měsíce. (Návod včetně šablonek ke stažení najdete v článku Montessori mobil Tanečníci.)
5. Duha – poslední ze série vizuálních mobilů v barvách duhy, plynule navazuje na Tanečníky, představujeme tedy od čtvrtého měsíce. (Nakreslete a sestavte si vlastní verzi podle článku Duha – vizuální Montessori mobil.)
6. Zavěšená šála – osvědčilo se mi při přechodu z vizuálních mobilů zavěsit šálu, děťátko začátkem pátého měsíce již zkouší ručičky.

7. Zavěšený kruh na stuze – dotekový mobil tvoří dřevěný kruh ideálně většího průměru (10 a více cm), který je zavěšen na stužce a gumě.
8. Rolnička na stuze – zavádíme, až když miminko začíná lehce koordinovat pohyby ručiček. (Návod, jak si vytvořit kruh a rolničku doma najdete v článku Dřevěný kruh a rolnička na stuze)
9. Zavěšený kopací míč – finální dotekový mobil, jež podporuje koordinaci nožiček, představujeme ve chvíli, kdy děťátko začíná zvedat nožičky a více se o ně zajímat. (Ušít si ho můžete podle návodu Montessori Kopací míč)

Závěrem bych ráda ještě napsala, že uvedené týdny a měsíce, kdy se mají jednotlivé mobily děťátku představovat, jsou více než orientační. Nepospíchejte s výměnami a nechte miminko, ať se dostatečně nasytí sledováním. Až uvidíte, že aktuální mobil již není atraktivní, teprve v tuto chvíli doporučuji přejít k dalšímu.

Pokud se závěsnými dekoracemi začnete později, také to není na škodu. Věřím, že děťátko bude mobily i tak sledovat s velkým zaujetím.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

8 komentářů

  1. Dobrý den, děkuji za krásné shrnutí a inspiraci. Jen malá korektura: „Pokud se závěsnými dekoracemi začnete POZDĚJI, také to není na škodu.“ Trhá mi to oči 😉

    1. Dobrý den i Vám, Pepino, děkuji, opravím 🙂 a jsem moc ráda, že Vám byl článek inspirací 🙂

    1. Hezký den, Renko, my jsme ho měli 85 cm od země, ale doporučila bych alespoň 100 – 120 cm. Někdy to bylo trochu limitující a musela jsem mobily třeba zkracovat 🙂

  2. Perfektní, načerpala jsem spoustu inspirace a ještě před narozením píděte mám vyrobených už 6 závěsů a mám z toho ohromnou radost. Miluju DIY hračky!

    1. To máme stejnou vášeň 🙂 a jste skvělá, že už máte pro mrňouska takto všechno nachystané! Ať vše proběhne hladce a miminku ať se mobily líbí <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli