Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Dřevěná kostička se suchými zipy

Drevena-kostka_uvod700_cmpr

Při jednom z večerních serfování po internetu jsem objevila pěknou inspiraci na kostičku pro nácvik jemné motoriky a pinzetového úchopu. Nicole, autorka blogu thekavanaughreport.com, tam měla fotku dřevěné kostky, na kterou se připevňovaly dřevěné hvězdičky pomocí suchého zipu. Moc se mi ten nápad líbil, malinko jsem si ho upravila a začala shánět materiál. Mrkněte, jak to dopadlo anebo rovnou pojďte tvoři se mnou!

Mým cílem při tvoření bylo vytvořit hračku, která nám bude sloužit delší čas a Ondra, jak poroste, se k ní bude moct vícekrát vrátit. Výsledkem tedy byla kostka, která slouží:

  • k tréninku jemné motoriky a posílení pinzetového úchopu pro batole ve věku od 12 do 18 měsíců,
  • učení se barev kolem věku dvou let
  • nebo třeba k prvnímu počítání pro děti kolem tří let.

Materiál

Na kostičku budete potřebovat dřevěnou krychli s délkou hrany přibližně 10 cm (my máme šikovného souseda – truhláře, od kterého jsem jednu dostala), šest různých barev filcu (já jsem použila žlutou, oranžovou, růžovou, fialovou, modrou a zelenou), mechovou látku (to je látka, na které drží suchý zip), suchý zip (ideálně samolepící kolečka), nitě dle vybraných barev a lepidlo.

Dále si nachystejte řezačku (není nezbytné), nůžky (ideální jsou ty malé na manikúru) a jehlu.

Postup výroby hvězdiček

V prvním kroku jsem si připravila z papíru předlohy různě velkých hvězdiček. Osvědčilo se mi stříhat filc podle papírové předlohy připevněné špendlíkem. Je to rychlé, nemusíte si nic překreslovat a s pomocí malých nůžek hravě vystřihnete požadované tvary.

Na jednu hvězdičku budete potřebovat dva kousky filcu (ty později sešijeme k sobě). Je to z toho důvodu, aby výsledná aplikace byla dostatečně pevná a vydržela soustavné odlepování a přilepování. Já jsem si předpřipravila tyto počty hvězdiček …

Pokud nemáte samolepící suchý zip, pak je nyní čas přišít malé kousky suchého zipu (pozor, pouze tu část s háčky) na spodní část hvězdičky. Když máte hotovo, přiložte druhou část téže hvězdičky a přišijte s sobě.

Pokud použijete samolepící kolečka suchého zipu, můžete obě části hvězdičky nejdříve sešít a až potom přilepit suchý zip (část s háčky). Takto jsem postupovala já.

Takto si nachystejte všech 21 hvězdiček.

Lepení na kostku

Nyní přejdeme k polepení dřevěné kostky mechovou látkou. Vyřezejte si šest kousků mechové látky dle rozměru vaší kostky a pomocí lepidla na dřevo (u mne stále vede Herkules) přilepte na stěny kostky. Původně jsem to chtěla lepit tavnou pistolkou, ale ukázalo se to jako velice nevhodný způsob, takže tu rozhodně nepoužívejte.

Teď už jen nechat důkladně uschnout, nalepit hvězdičky a můžete hračku předat vašemu děťátku. Náš Ondrášek zatím spíše odtrhává hvězdičky, ale už jsou zde i náznaky přilepování zpět (samozřejmě bez ohledu na barvy). Velice šikovné je, že díky různé velikosti hvězdiček musí použít různou sílu, aby je sundal – největší žlutá jde velice dobře, zatímco nejmenší zelené jsou už trochu zapeklitější.

Větší děti zase hravě zvládnou sundávání hvězdiček, ale už pro ně může být oříšek přiřazovat k sobě stejné barvy 🙂

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli