Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní. Už loni před Vánocemi jsem na FB zmiňovala, že pod naším stromečkem bude knížka Naše výlety – Kniha pro plánování a zaznamenávání rodinných výletů. Do knížky jsme poctivě zapisovali naše letošní výlety, připsala jsem i nějaké loňské a dělala jsem si poznámky o tom, jak se mi s knížkou pracovalo.
Nejprve ale nějaké základní informace o knížce. Knížka má pevnou vazbu a velký formát (skoro 31 x 26 cm), což mě vcelku překvapilo, když jsem ji měla poprvé v ruce. Vejde se do ní 80 zápisů z výletů, které jsou rozděleny do osmi kategorií: pohoří a vrcholy, výlety do historie, výlety za vodou, za krásami přírody, zajímavá města a obce, sportovní výlety, za kulturou a zábavou a speciální výlety.
Každá kapitola začíná nádherně ilustrovanou mapou České republiky, která obsahuje různé tipy na výlety v dané kategorii, což je skvělá inspirace. Na následující straně si můžete zapsat, kam byste se chtěli podívat a skutečné výlety zaznamenat do slepé mapy ČR. Pak už je prostor pro samotné zápisy o vašich výletech (v každé kategorii je místo na 10 výletů).
Naše výlety - jak se mi s knihou pracuje
Každému výletu je vyčleněna jedna strana, což je vcelku dostatečný prostor na to, abyste mohli zapsat vše, co se na výletu událo, co jste viděli, kdy, kde a s kým jste byli. S čím jsem však trochu bojovala byl prostor na dokumentaci z výletu. Pokud totiž do knihy budete chtít dávat především fotografie (jako to dělám já) není rozměr 14,7 cm x 12,6 cm úplně ideální.
Nakonec jsem se rozhodla, že z fotografií udělám koláž a nechám si ji vytisknout jako kvalitní fotografii o velikosti 10 x 15 cm, jež pak do knihy přilepím. Jestliže si tisknete fotografie doma, máte vyhráno, protože si můžete koláž přizpůsobit skutečnému místu v knížce a využít tak veškerý prostor.
TIP Jestliže byste si chtěli udělat také koláž z fotografií, můžete využít zdarma třeba online nástroj Fotojet. Vyberete kategorii Classic Collage -> Photo Grid, nastavíte si rozlišení 2000 x 3000 pixel, vyberete počet fotografií a můžete skládat. Hotovou koláž si poté uložíte k vám do počítače a následně ji můžete nechat vytisknout.
Co bych v knize vítala
Někdy jsem byla v knížce trochu ztracená, takže by si mi moc líbilo, kdyby na každé stránce někde v zápatí u čísla stránky byla zmínka, ve které kapitole se nacházím, abych nemusela zběsile listovat pokaždé, když hledám, kde jsem v dané kategorii skončila. Také by se mi moc líbil nějaký prostor na vlastní obsah, místo, kam bych mohla třeba chronologicky zapisovat info o již zapsaných výletech včetně čísla stránky, na kterou jsme výlet zapsali.
Nicméně zapisování výletů do knihy mě opravdu chytlo a po každém zápisu mám takový hřejivý pocit, že máme zase o jednu stránku krásných vzpomínek více. Je super, že k zapisování můžete přizvat děti a můžete společně zapisovat, což je báječně strávený společný čas. U nás to je jak kdy, někdy píšu sama, ale někdy (obzvlášť, když se mi podaří psát třeba druhý den) píšeme společně – tedy já píšu a Ondra mi povídá, co se mu na výletě líbilo a co jsme zažili.
Také jste se zamilovali do časosběrných knih?
Já jednoznačně. V naší domácí knihovně krom knihy Naše výlety jsou ještě dvě podobné knížky. První se jmenuje Strom života naší rodiny a ta druhá Časosběrná kronika naší rodiny. Na obě se teprve chystám, ale jakmile do nich začnu psát a budu se moct podělit o to, jak se mi s nimi pracuje, rozšířím tento článek o detailnější informace.