Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Filcové rybky s prutem

FilcoveRybkySPrutem_uvod700_cmpr

Rybičky, rybičky, looooovte seeeee! Vzpomínáte se na tu hru z hodin tělocviku, kdy rybáři stáli na čárách v tělocvičně a ostatní byli rybičky, které se snažili přeběhnout na druhou stranu? To byla jedna z her, které jsem opravdu na hodinách tělesné výchovy měla ráda. Sice to s těmi našimi filcovými rybkami, které budeme dneska šít nemá téměř nic společného, ale je to takové mile nostalgické 😀

Teď už bych se ale měla věnovat návodu, který jsem pro vás připravila. Super jednoduchá hra, super rychlá na výrobu a super zábavná pro děti nadšené do lovení ryb, což je určitě náš případ. Naposledy, když jsme šli na procházku kolem řeky jsem musela nést na ramení klacek, teda vlastně prut, a každých 50 metrů jsme museli zastavovat, abychom mohli chytat ryby. A to nemáme v rodině žádného rybáře 😀 … jejda, zase jsem se nějak odklonila od tématu.

Materiál na rybičky

Hra není ani trochu náročná na vybavení – nůžky, jehly, tužku, papír, šicí stroj nebo jehlu a nit, pokud budete šít v ruce. Z materálu budete potřebovat:

  • různé barvy filcu na rybičky + šedý nebo černý na “rybářský  háček”,
  • kancelářské sponky na papír – 2 kusy pro každou rybku,
  • 1 magnet,
  • pevnou nit (režnou) nebo tenčí pevnou šňůrku,
  • pár drobných korálků,
  • a 20 – 30 cm dlouhou kulatou lištu (seženete v hobby marketu) nebo cokoli jiného na prut (někde jsem viděla použité čínské hůlky).

Začínáme šitím rybiček

Na papír si nakreslíme jednoduchý tvar rybičky, já jsem si nakreslila 8 cm dlouhé a 4,5 cm široké … to jen tak pro představu. Rybička ale může být v podstatě jakákoli, tedy s přihlédnutím k tomu, že magnet neunese úplně vše. Tu naši velikost však zvládne úplně s přehledem. Rybičky by zase neměly být moc malé, aby se do hlavy i do těla vešla kancelářská sponka.

Krok 1: A teď už pomocí šablony začínáme vyrábět první rybku. Šablonu si přišpendlíme na filc a malými nůžkami (ostré na manikúru jsou nejlepší) vystřihneme jednu část rybičky.

Krok 2: Vystřiženou rybku si přiložíme na kousek filcu a budeme šít po obvodu. V tuto chvíli si připravíme k ruce kancelářské sponky, které budeme během šití vkládat dovnitř rybičky. Abych to měla jednodušší, šila jsem vše najednou. Nejdříve jsem obšila tělo a ocásek. Než jsem tělo uzavřela, strčila jsem dovnitř první kancelářskou sponku. Potom jsem obšila hlavu a opět než jsem došila do konce, vstrčila jsem do hlavy druhou kancelářskou sponku.

Krok 3: Rybičku nůžkami obstřihneme a první je tak hotová. Stejným postupem vytvoříme libovolné množství rybiček.

Výroba rybářského prutu

Na rybářský prut budete potřebovat dřevěnou kulatou lištu (nebo jinou alternativu), šedý filc, korálky, magnet a pevnou nit.

Krok 4: Začneme tím, že si připravíme kolečko z filcu, které bude o něco větší než magnet. Na pevnou nit (režnou nebo slabší provázek) navážeme dva až tři malé korálky a pořádně zauzlujeme.

Pozn. Já jsem původně použila pevnou džínovou nit (na obrázku níže), která mi přišla opravdu odolná, ale musela jsem nakonec šít znova, protože se trhala.

Krok 5: Magnet s filcovým kolečkem přiložíme na kousek šedého filcu a začneme pomalu dokola obšívat. Jakmile se nám utvoří kapsička, vsuneme ještě dovnitř nit se zauzlíkovanými korálky. Obšijeme celé dokola a v místě, kde je nit projedeme víckrát, abychom měli jistotu, že švy vydrží.

Krok 6: Ustřihneme přebytečný filc kolem magnetu a navážeme na 20 – 30 cm dlouhý dřevěný prut. Provázek nenechávejte moc dlouhý. Platí úměra, že čím delší je provázek, tím těžší je chycení rybičky. Ale provázek můžete vždy zkrátit, takže je lepší raději o něco delší 🙂

Takto máte hotovo. Jako bonus si můžete ještě ušít třeba pytlíček, ve kterém budete moct vše uchovávat, pokud aktivita zrovna nebude k dispozici na poličce.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »
Úvodní obrázek návodu Kde bydlí zvířátka

V obchůdku Puzzliky.sk mají samé nádherné věci a já z jejich výrobků velmi ráda šiji. Dneska vám ukáži, jak si ušít  doplňovačku Kde bydlí zvířátka.

Pokračovat ve čtení »

Rybičky, rybičky, looooovte seeeee! Vzpomínáte se na tu hru z hodin tělocviku, kdy rybáři stáli na čárách v tělocvičně a ostatní byli rybičky, které se

Pokračovat ve čtení »

4 komentáře

  1. tak to je krásný nápad. Jsem ráda, že jsem narazila na Vaše stránky 🙂 těším se až něco takového vytvořím našemu rošťákovi 🙂

  2. Děkuji za možnost stáhnout si zdarma šablony na auta a traktor , míchačku. Objevila jsem Vaše stránky náhodou, a protože mám malého vnuka , budu šít i pro něho. Má hrozně rád auta, kola a pod.Ušila jsem už 2, pro malou se zvířátky, pro větší panenku v bytečku, a teď jsem se pustila do knížky o pohádkách, ale moje fantazie není úplně dobrá, tak mi to vymýšlení dá největší práci. Jsem proto ráda, za každou radu a pomůcku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email