Kuličkodráha z papírových roliček

Ondra má prostě rád vhazování a tak, když jsem jednou večer přemýšlela nad tím, že jsem mu už dlouho nic nevyrobila, mne napadlo, že by se mu mohla líbit kuličkodráha. Od té chvíle jsem nemohla myslet na nic jiného a začala jsem dávat dohromady materiál.

A výsledek? Sklidil velký úspěch a nadšení!

 

Jaký materiál jsem si nachystala?

Na pravou poctivou domácí kuličkodráhu nepotřebujete nic speciálního a jsem si téměř jistá, že vše již v tuto chvíli máte doma. Já jsem si pro tu naši připravila:

  • Kartonovou desku – bude sloužit jako základna, na které je celá dráha přidělaná. Alternativou by mohla být třeba i deska z překližky, ale v tom případě budete potřebovat ještě vrtačku.
  • Ruličky od toaletního papíru – já jsem jich využila deset, avšak záleží, jak velkou dráhu budete tvořit. Stejně skvěle vám poslouží i ruličky od papírových utěrek nebo (pokud chcete dráhu extra bytelnou) můžete použít i plastové HT trubky (používají se na odpady). Pokud budete kombinovat různé materiály, myslete na to, abyste měli stejný průměr a dráha na sebe hezky navazovala.
  • Stahovací pásky – pro připevnění hotové dráhy na kartonovou základnu.
  • Elektrikářskou pásku – já ji používám velice ráda, protože je levná, pružná a dostupná v několika barvách. Když jsem pomocí pásky zpevňovala jednotlivé spoje, skvěle se s ní pracovalo a spoje jsou opravdu dosti pevné.
  • A dále tvrdý papír, lepidlo, nůžky, dřevěná kulička, tavná pistolka, hodí se i řezačka a rolnička (to je takový bonus). Pokud chcete, aby dráha vypadala hezky a nebyly vidět spoje, potom si rozhodně nachystejte i balicí papír. Do dráhy můžete zakomponovat i průhlednou část, kterou hravě vytvoříte z průhledné plastové lahve a drátku.

Sestavujeme …

V prvním kroku doporučuji připravit si návrh, jak bude ta vaše kuličkodráha vypadat a jaké prvky tam zakomponujete. Bohatě stačí, když si to utřídite v hlavě a zhruba naskládáte na připravenou základnu. Tak předejdete komplikacím, když se vám již sestavená dráha nevejde a kus bude koukat mimo.

Já jsem se rozhodla pro jednodušší variantu se dvěma vchody, částí s okýnky, průhlednou částí a dojezdem s rolničkou.

Nejprve jsem si připravila část s okénky. Pomocí elektrikářské pásky jsem slepila dohromady tři ruličky a následně tam pomocí nůžek vystřihla tři okénka.

Dále jsem si nachystala průhlednou část. Z plastové lahve jsem kus uřízla tak, abych získala obdélník. Pozor, rozměr musí odpovídat obvodu ruličky. Ze získaného obdélníku jsem vytvořila roličku a pomocí drátku spojila. Pokud by se vám plast při stočení do roličky začal lámat, doporučuji ho navinout na tubu podobného průměru jako roličky (já jsem použila tubu od masážního gelu), zajistit gumičkami, zalít horkou vodou a nechat vystydnout. Plast se krásně přizpůsobí a jeho spojení pak jde již hravě.

Když jsem měla nachystané všech rovné úseky, vrhla jsem se na jejich spojení pomocí zatáček. Připravenou roličku jsem zastřihovala podle potřeby, případně jsem do ní vystřihla díru a do té vsunula další část. Při tvoření vás to krásně navede 🙂

Tyto spoje jsou nejvíce namáhané, a proto jsem je uvnitř spojovala pomocí pásek z tvrdého papíru. Na pásku jsem nanesla lepidlo a přilepila na vnitřní stranu roličky. Když to bylo potřeba, použila jsem stejný postup i z vnější strany.

A dráha je zhruba hotová! Pomocí červené elektrikářské pásky jsem ještě zpevnila spoje a balicím papírem zamaskovala vše ostatní, aby dráha vypadala lépe 🙂 Byla to trochu piplačka, ale výsledek stál za to!

Takto připravenou dráhu již pouze upevníte pomocí stahovacích pásek na kartonovou základnu. Já jsem na začátku použila pouze tři stahovací pásky, ale po prvních Ondráškových testech jsem ještě přidávala, takže s nimi rozhodně nešetřete.

Dojezd a rolnička

V podstatě by bylo možné již takto sestavenou kuličkodráhu nechat být, ale mně se nelíbilo, že se nám pokaždé zakutálela kulička daleko, a proto jsem na základnu přidala ještě dojezd.

Uřízla jsem z kartonu obdélník velikosti 5 x 16 cm a ten připevnila pomocí tavné pistolky k výjezdu dráhy. Další dva malé obdélníčky o rozměrech 2 x 16 cm a 2 x 5 cm jsem přilepila opět tavnou pistolkou a udělala z nich takovou ohrádku.

Jako bonus jsem ještě přidala karton ve tvaru písmena P se zavěšenou rolničkou a zábava mohla začít.

Jak se vám nápad líbí? Zkusíte doma vytvořit? Myslím, že kuličkodráhu ocení i větší děti a kolemjdoucí dospělí si také rádi hodí 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Inspirace do emailu
    Těší mne, když mohu inspirovat a když z té inspirace mají lidé radost. S potěšením Vám zašlu email, jakmile bude na světě další článek na blogu.
  • Kategorie