Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Montessori smyslové rámečky

SmysloveRamecky_uvodni

Velice bych si přála, aby se náš domov za nějaký čas nezaplnil plastovými hračkami, jako se to prostě občas stává. Našemu Ondráškovi je momentálně necelých 5 měsíců a zatím se to celkem daří. A protože mě velice těší pro Ondráška tvořit, přináším Vám návod, jak si vytvořit jednoduché smyslové rámečky inspirované Montessori.

Co jsem potřebovala za materiál?

Základ tvoří rámečky. Já jsem koupila 3 balení rámečků na rozměr fotek 13×18 cm v Ikea (jedno balení 69 Kč). To byla jediná investice. Vše ostatní jsem našla doma nebo venku. Až budete vybírat rámečky, doporučuji použít všechny stejné. Důvod je jednoduchý: veškerá pozornost potom bude věnována obsahu a ne samotným rámečkům.

Dále jsem si nachystala kamínky, větvičky, kousek koberce, bublinkovou fólii, kousek látky + duté vlákno, pěnové samolepky a bílé i barevné čtvrtky. Čtvrtky jsem použila z toho důvodu, abych rámečky mohla v budoucnu ještě případně použít pro jiné aktivity.

Využít můžete prakticky všechno, co vás napadne a je pro dítě bezpečné, např. různé druhy luštěnin, smirkového papíru, látek a materiálů, které nás obklopují. Cílem těchto smyslovým rámečků je představit dítěti celou škálu povrchů. V angličtině by se použilo výstižné označení „touch and feel“ tedy „dotkni se a vnímej/prožívej“.

Začínáme ...

K ruce si přichystejte nůžky a tavnou pistolku, to se bude stoprocentně hodit a navíc s horkým lepidlem se pracuje velice rychle a efektivně. Z rámečků odstraňte plastovou krycí vrstvu.

Kamínkový rámeček – kamínky jsem nasbírala na našem pozemku. Vybírala jsem různé velikosti a dbala jsem na to, aby nebyly ostré. Kamínky jsem pečlivě kartáčkem a vodou vyčistila a vysušila. Do připraveného rámečku jsem vložila šedou čtvrtku jako pozadí. Kamínky jsem si nejprve do rámečku naskládala nanečisto a potom jeden po druhém připevňovala pomocí tavné pistolky.

Dřevěný rámeček – větvičky nasbírané v lese během procházky byly naprosto ideální. Zbavila jsem je kůry, nařezala na potřebnou délku (tedy 13 cm) a pilníkem přejela hrany. Kousky větviček jsem si připravila na hnědý podklad a tavnou pistolkou pevně přilepila.

Koberečkový a bublinkový rámeček– zde se asi nemusím ani rozepisovat …

Látkový rámeček – u toho jsem použila trošku jiný postup. Na připravenou bílou čtvrtku jsem přilepila obdélník z látky ze tří stran tak, aby vznikla kapsa. Kapsu jsem vycpala dutým vláknem a otvor zalepila. Nakonec jsem vše zkompletovala.

Pěnový rámeček – pro tento rámeček jsem se rozhodla použít světle modrý podklad, aby byl Ondrášek co nejméně rušen a soustředil se na vnímání pěnového materiálu. Samolepky jsem si nejprve rozmístila do rámečku a následně je jednu po druhé přilepila.

Pokud budu počítat i přípravu materiálu, vytvoření těchto rámečků mi zabralo přibližně 60 minut a výsledek je úžasný.

Jak rámečky používat?

Doporučuji rámečky předkládat dítěti postupně (pokud máte mimčo kolem půl roku) jeden po druhém. Následně předkládat ve dvojicích, trojicích a teprve poté jako sadu. Vždy je důležité vše přizpůsobit miminku.

Budu ráda, když mi dáte v komentáři vědět, jak se vašim dětem líbí smyslové rámečky!

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

4 komentáře

  1. Výborný nápad ☺. Večer se vrhnu na výrobu. Který z materiálů se osvědčil nejvíc – respektive který má Ondrášek nejradši ?????

    1. Děkuji 🙂 Největším hitem byla stoprocentně bublinková fólie! Je zapotřebí ji velice pečlivě přidělat. U nás se už dočkala opravy 🙂

  2. Skvele napady,mam doma.mimco 7 mesicu,ale mam strach davat,jelikoz.jsme v obdobi kdy vsechno strka so pusy.. nejaky typ co u takoveho.ditka abych se.nebala ze to poji 🙂 dekuji

    1. Děkuji 🙂 Našemu Ondrovi je půl roku, tak jsou na tom kluci podobně. Jestli se ptáte na rámečky, tak je jednou za čas vždycky vytáhnu a prohlížíme. Myslím, že to pokaždé vnímá maličko jinak. Všechno většinou skončí v pusince, ani rámečky se tomu nevyhnuly. Nechávám ho. Vše, co jsem použila jsem omyla vodou a kartáčkem. Hraní s nimi je ale vždycky pod naším dohledem 🙂 Pokud byste se i přesto bála, doporučuji rámečky, které budou celistvé (kus nového koberce, látky všeho druhu, taková ta hhousenkovatá podložka do koupelny).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli