Máme doma gumáky, nepromokavé kalhoty, nepromokavou bundu i pláštěnku, takže chodíme ven za každého počasí … přece si nenecháme ujít ty prímové kaluže, že? Ale přesto je dobré mít doma něco, na čem si děti mohou zablbnout, fyzicky se zrelaxovat a trochu rozvíjet hrubou motoriku.
Náš současný byt nám svou rozlohou úplně neumožňuje vytvořit pro Ondru jeho vlastní indoor tělocvičnu, takže padlo rozhodnutí, že pořídíme tzv. Pikler Triangle. Nutno říci, že v Čechách se zažilo nesprávné označení Pikler nebo Piklerův trojúhelník, což je dosti zavádějící, protože nás to nutí si myslet, že Pikler byl muž. Opak je ale pravdou!
Kdo je Emmi Pikler?
Emmi Pikler se narodila ve Vídni v roce 1902, ale v jejích šesti letech se rodina odstěhovala do Budapešti. Proto je Emmi Pikler většinou označována za maďarskou pediatričku. Celý svůj život zasvětila pozorování pohybového vývoje dětí a na základě svých zkušeností došla k úvaze, že je více než důležité maximálně respektovat individuální rytmus dítěte a poskytnout mu veškeré možnosti k vlastní iniciativě, samostatnému pohybu a volné hře. Prakticky to znamenalo, že dítě není rodičem uváděno do takových pozic a poloh, do kterých (nebo ze kterých) se nedokáže dostat samo. Toto byla ve 30. letech 20. století dosti kontroverzní myšlenka. Pokud se chcete o Emmi Pikler a jejím pedagogickém přístupu dozvědět mnohem více, vřele doporučuji diplomovou práci Pikler pedagogika raného věku autorky Dany Noack (kompletně přístupná zde).
Dřevo, spojovací materiál a vybavení
V dnešní době je velice snadné Pikler Triangle nebo Piklerové trojúhelník zakoupit online a vcelku rychle se dostává do povědomí rodičů. Jeho cena ale není úplně příznivá (většinou od 2000 Kč výše). Jestli toto není první článek, který na mém blogu čtete, víte, že mám ráda, když mohu pomůcky a hračky Ondrovi spíše vyrobit doma, než je koupit. A ani tentokrát jsem neudělala výjimku (i když tedy s částí nám vypomohl náš šikovný soused truhlář).
Protože jsem si přála, aby trojúhelník byl skládací, využila jsem ozkoušeného návodu na Instructables. Základní rozměry trojúhelníku jsem přepočítala z palců na centimetry a zbytek jsme tvořili tak nějak intuitivně.
Zde je materiál, který jsme potřebovali:
- dřevěné hranoly s obdélníkovým průřezem 7,5 x 5 cm – bočnice
- 2 ks o délce 91,5 cm
- 2 ks o délce 81 cm
- 7 dřevěných násad na koště o délce 160 cm a průměru 2,5 cm, které rozpůlíme a použijeme na příčky trojúhelníku (koupila jsem v hobby marketu za 49 Kč/ks) – potřebujeme 13 příček.
- dřevěná deska z masivu v rozměru 25 x 45 x 2 cm (prý se tomu říká spárovka) – na spojovací trojúhelníky
- 8 ks ocelových šroubů délky 80 mm
- 6 ks ocelových matek, které pasují ke šroubům
- 2 ks křídlové matice, které pasují ke šroubům
Dále budete potřebovat lepidlo na dřevo (použila jsem lepidlo Woodfix D2 od značky Den Braven), smirkový papír a příslušné nářadí: pilu, vrtačku, brusku, stolařské spojky.
Příprava dřevěných částí, lepení a sestavení
Krok 1: Zaoblení konců dřevěných hranolů – na oba konce všech připravených hranolů (máme dva o délce 91,5 cm a dva o délce 81 cm) si nakreslíme polovinu kružnice s průměrem přibližně 3,7 cm.
Největší přebytečné části ořízneme pilou a oblouk doladíme pomocí brusky.
Krok 2: Vyvrtání děr pro příčky – díry na vložení příček vyvrtáte pomocí speciálního vrtáku zvaného sukovník s průměrem 25 mm. Nejprve si ale musíme vyznačit body, kde budeme vrtat. Začneme u delších hranolů, odměříme 2,5 cm od jednoho konce. Zde bude nejvyšší příčka. Následně si vyznačíme dalších šest bodu vždy 12,7 cm od toho předešlého. Takto si připravíme body na obou delších hranolech (celkem jich budeme mít sedm).
Než začneme vyznačovat body pro vrtání na kratších hranolech, zjistíme vzdálenost poslední příčky od konce (na obrázku výše je tato vzdálenost označena otazníkem). Tuto vzdálenost nyní odměříme na kratším hranolu a bod vyznačíme. Tak zajistíme, že příčky budou ve stejných výškách.
Zbylé body (na kratším hranolu jich bude pouze šest) odměříme od prvního vyznačeného, a to opět vždy o 12,7 cm dále.
Teď máte vše připravené a můžete vrtat. My jsme vrtali přibližně do hloubky 2 cm.
Krok 3: Vyříznutí bočních spojovacích trojúhelníků – jako předlohu pro vyříznutí jsem použila šablonu z Instructables. Trochu nám to poté při sestavování nesedělo, a proto jsem připravila vlastní jednostránkovou variantu (ke stažení zde). Při tisku se ujistěte, že máte zaškrtnutou možnost „Skutečná velikost“.
Na připravenou dřevěnou desku si šablonu obkreslíme dvakrát a vyřízneme.
Krok 4: Nyní máme všechny komponenty připravené, a než začneme lepit, je potřeba vše ještě důkladně přebrousit tak, aby všechna místa byla pěkně hladká a příjemná na dotek. Velice vám při tom pomůže dřevěný špalík, přes který budete držet smirkový papír.
Krok 5: Slepení hranolů a příček – do připravených děr nalijeme trochu lepidla a vložíme příčky. Vzniklou konstrukci stáhneme stolařskými svěrkami a necháme lepidlo zaschnout. Pokud lepidlo někde vyteklo, otřeme ho hnedka vlhkým hadříkem.
Byla jsem trochu skeptická, zda lepidlo bude dostatečně držet (a zda třeba příčky neupevníme ještě nějakým vrutem), ale mé obavy byly naprosto zbytečné. Drží to opravdu pevně!
Krok 6: Vrtání a sestavení – bohužel pro vás nemám přesné umístění jednotlivých šroubů, ale věřím, že to intuitivně zvládnete 😊
Přiložíme k sobě delší stranu se sedmi příčkami a spojovací boční trojúhelník tak, jak budou finálně spojené. Vyznačíme si dva body, kde budou spojovací šrouby. Tyto body by z vnitřní strany měly být přibližně uprostřed mezi první-druhou a druhou-třetí příčkou. Stejně přiděláme spojovací boční trojúhelník i na druhé straně.
Druhou polovinu našeho vznikajícího Pikler Triangle připevníme také na dva šrouby. Vyznačte si jeden bod tak, aby byl nad poslední příčkou, a druhý přibližně uprostřed mezi první-druhou příčkou. Provrtejte, sešroubujte a je hotovo.
Pár informací na závěr
Ráda bych zmínila ještě tři poznatky …
Tak tedy za prvé: Nějakou dobu jsem zvažovala, zda náš „triangl“ nějak povrchově ošetřit. Nakonec jsem se přiklonila k tomu povrch nijak neošetřovat. Přeci jen ho budeme používat především uvnitř, takže nebude vystaven ani slunci, ani dešti. A navíc dotýkat se surového dřeva je tak příjemné 😊
Za druhé: Výroba nás vyšla přibližně na 750 Kč, což je prakticky pouze cena materiálu.
Za třetí: Rozhodně se chystáme pořídit k našemu triaglu prkno. Dle mého průzkumu je většinou vyrobené z překližky 15 mm silné a rozměry se pohybují plus mínus 100 – 120 cm x 30 – 40 cm. Jakmile budeme mít to naše hotové a ozkoušené, určitě sem doplním informace 😊
Slíbené doplnění: … a jak je to s tím prknem?
S prknem se to má tak, že je to naprosto perfektní a z našeho pohledu rozhodně nepostradatelný doplněk. Prkno jsme si nechali uříznout v rozměru 40 x 125 cm a použili jsme 15 mm silnou překližku s voděodolnou úpravou (běžně se používá např. na bočnice přívěsů). Je sice tmavá, ale krásně klouže právě díky voděodolné úpravě.
Jedna strana slouží jako skluzavka a druhá strana jako schůdky, které jsme vyrobili z dřevěných latí. Jednoznačně však vede prkno-skluzavka.
Máte-li tedy prostor, rozhodně pořiďte k trojúhelníku i prkno, je to opravdu úžasné rozšíření možností samotného trojúhelníku 😊
33 komentářů
Dobrý den,
prosím Vás, chtěla jsem se zeptat, jakmile si vytisknu šablonu bočních spojovacích trojúhelníku, chtěla bych si udělat kontrolu, zda jsem to vytiskla ve spravné velikosti 🙂 jaké jsou tedy rozměry trojúhelníku? Děkuji
Dobrý den, Péťo, když si ten dokument otevřete, tak nahoře uvidíte „Ověřte si, že máte správně vytištěno: 1 cm“. Nad tím textem „1 cm“ je taková čárka. Tu když změříte a bude mít 1 cm, tak je to správně vytištěné 🙂 Jinak délka té rovné (spodní) části bočnice je 26,5 cm … ale když to bude mít o pár milimetrů víc nebo míň tak, to stejně ve výsledku vadit nebude. Směrodatné je ověření přes ten 1 cm 🙂
Super! Děkuji za návod. Snad se od manžela dočkám výroby aspoň do konce roku 😀 No i když známe svůj lid 😀 Asi se na to budu muset vrhnout sama,ale nevím kdy s 2 dětmi 😀 🙂
Hezký den, Káťo! Určitě to stojí za to! Držím pěsti … Vánoce by mohly vyjít 😀 ale je mi to jasné. Někdy mají takové projekty prostě menší prioritu 😀 Když se zadaří, budu ráda třeba za fotku! Mějte se nádherně!
navod dobrej jako zaklad a samo nato ze je od zeny je to paradni ale i tento navod sem maliko vylepsil 🙂 treba je zbytecne zajistovat sroubem s kridlovkou staci udelat osu zklapeni dole a vrch sklapene nohy se sam zaaretuje o druhou nohu taky sem pouzil zapustne matky a kryty sroubu. trochu vice myslet i na bezpecnost. byla to prace na 2 vikendove odpoledne i tak super navod ktery mi dala zena abych to vytvoril male 🙂
Hezký den, Patriku, děkuji za komentář! Píšete skvělé vychytávky, které rozhodně mohou posloužit jako inspirace pro další rodiče, děkuji za ně! Byl to můj první projekt tohoto typu, dokonalý samozřejmě není, ale stále dělá radost 🙂
Ja vôbec nechapem ako ste to „poupravili“ nemate foto?
Dobrý den, Kláro,
pořídili jste již prkno na skluzavku? Chytáme se vyrobit trojúhelník k prvním narozeninám pro naší slečnu, tak že by jsme pořídili rovnou překližku na skluzavku.
Děkuji za odpověď.
Monika
Hezký den, Moni, ano, prkno jsme pořídili. Moc díky za upozornění! Dneska nebo nejdéle zítra zaktualizují článek a doplním informace 🙂 Moc děkuji za dotaz 🙂
Já díky moc za Vaše doplnění 🙂 Malá má za měsíc rok, tak bude mít partner co tvořit 🙂
Dobrý den, už nějakou dobu po trianglu pošilhávám a když mi dneska malá začala lézt na záhonku po konstrukci na okurky (v podstatě taky triangl :-D), tak jsem se rozhodla definitivně 🙂 jenom bych se chtěla zeptat, jakou můžou mít nosnost ty násady na koště? Chtěla bych, aby to malé nějakou dobu vydrželo a nemusela bych se bát, že to pod ní praskne… Děkuji a přeji pěkný den 🙂 Petra
Krásný den, Péťo,
po našem trojúhelníku lezeme opatrně i my s manželem. Vyloženě dupnutí plnou vahou by je nejspíš trochu naštíplo, ale unesou opravdu hodně. Nemusíte se tedy bát, že by nevydržely 🙂
Dobrý den, mohu se zeptat jak to vás to vycházelo cenově? Děkuji moc.
Dobrý den, Péťo, myslím, že to bylo cca 900 Kč. Ty boční latě jsme si nechali udělat u souseda truhláře a stálo nás to 500 Kč, to byla vlastně nejnákladnější položka a taky prostor pro případné ušetření, kdybyste měla možnost bočnice udělat sama/s partnerem jen za cenu materiálu 🙂
Dobrý den, můžu se prosím zeptat na přesné rozměry latí, které máte připevněné na prknu děkuji
Dobrý den, Věro,
přesný rozměr je 1,5 x 2,5 x 40 cm … je to naprosto dostačující rozměr a my jsme využili laťky, které nám tu zůstaly po stavbě střechy. Určitě ale můžete použít i trochu jiný rozměr podle toho, co máte k dispozici 🙂
Dobrý den, moc děkuji za návod. Manžel to dceři vyrobil a ta je nadšená! Opravdová paráda. Využití pro skluz, posílání autíček, bunkru a kdo ví na co ještě přijde ???? má to od dnešního večera.
To mám velikou radost, že se trojúhelník povedl, a ještě větší, že Vaše dcerka z něho má takovou radost! Díky za zprávu! 🙂
Dobrý den, jen se chci zeptat, kolik bylo Vašemu chlapeckovi, když jste porizovala trojúhelník? Dcera má teď 10 měsíců a ráda bych ji ho pořídila, moc se mi libi. Máme i šikovného tatínka, který ho vyrobí. Jen si nejsem jistá tím věkem. Dekuji
Našemu Ondrovi byl v té době rok a půl. Nebála bych se však i nižšího věku 🙂 dcerka ho bude moct používat jako oporu ke stavění a obcházení 🙂
Dobrý večer.Vyrabel jsem podle vašeho návodu a myslím že se povedlo.Rad bych poslal fotky ale nevím jak je tam dát.Dekuji Roman
Krásný den, Romane 🙂 Nejsnadnější je přes FB messengera nebo potom mě zkontaktovat přes kontaktní formulář tady na stránkách. Ale to teďka už nemusíte, ozvu se vám zpět na váš email 🙂
Děkuji moc za návod
Ježíšek donese dceři:-)
Na to že to je moje prvotina, tak se musím pochválit 🙂 Mám z toho ohromnou radost.
Rádo se stalo 🙂 I mě to dělá radost, taková super zpětná vazba! Díky 🙂
Dobrý den,
ráda bych se zeptala,zda u trojúhelníku lze nastavit různá šířka rozložení (ve spoji dvou částí měnit úhel ).
Moc ráda bych to zkusila,ačkoli jsem nikdy nic takového nedělala.
Děkuji
Hezky den, Jani! Úhel měnit není možné, je pouze jeden způsob, jak je trojúhelník rozložený 🙂
Dobrý den,
Mohu se prosím zeptat, kde jste pořídili desku na skluzavku a jaká byla zhruba cena?
Děkuji za radu a díky moc za Vaše tipy a rady, věřím, že bude dcerka nadšená ☺️
Pěkný den, Soňo, my jsme sehnali úplně náhodou u známého truhláře, který ji tam měl jako odřezek/zbytek, takže za pár korun. Držím pěsti, ať se také podaří výhodně sehnat 🙂
Taky jsem zavrhl křídlovky, použil jsem narážecí matice do dřeva. Jinak supr návod. Pikler je druhá nejoblíbenější přelézačka po Al štaflích.
Dobrý den, moc hezky jste to zvládla. Doporučil bych však kvůli bezpečnosti prstíků nahradit křídlovou matku něčím jiným. Narážecí matice z vnitřní strany nebo tzv. nábytkový šroub. Jinak ceny šly neskutečně nahoru a např. tyč takřka nejde koupit pod 70 Kč za ks. Pokud by někdo nechtěl šetřit, tak se dají na postranní nohy použít bukové nebo dubové prahy (dají se koupit hotové v délce 82 a 92 cm). projektům a dřevu zdar. Jirka
Hezký den, Jirko, děkuji za komentář a Vaše praktické postřehy, jistě se budou čtenářům při realizaci hodit 🙂
Dobrý deň, možno to tu máte napísané a prehliadla som ale aká je nosnosť tohto trianglu a prkna? Prípadne od akého veku je to vhodné + do akého veku? Je to aj pre škôlkarov, školákov? Ďakujem krásne. Už sa tešíme, keď to bude hotové.
Hezký den, Jani, nedokáži Vám napsat konkrétní čísla. Co se týká nosnosti, tak to uneslo i mě, když jsem po tom citlivě lezla (rozumějte neskákala nebo nedupala). Ohledně věku je to hodně individuální – jsou děti, které to zaujme už když se zkouší postavit a díky tomu si mohou testovat své limity v relativně bezpečném prostředí, ale jsou také děti, které to nezaujme vůbec a trojúhelník Piklerové se pak stěhuje do jiné domácnosti 😉