Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Tvoříme doma Froebelův první dar

FroebelDar1_uvod700_cmpr

Jednou večer jsem si tak při uspávání surfovala po internetu a úplně náhodou jsem narazila na jednom americkém eshopu na obrázek barevných háčkovaných kuliček v dřevěné krabičce. Říkám si: „Ha! To je přesně dárek k svátku pro Ondru a navíc ho zvládnu hravě doma!“ … A protože Ondra momentálně miluje kuličky, začala jsem onen produkt zkoumat více a zjistila jsem, že to nejsou jen tak ledajaké kuličky, ale takzvaný první Froebelův dar.

V tomto článku bych vám chtěla ukázat, jak si můžete doma vyrobit první dar a jak ho využít při hraní (a učení) s dětmi různého věku. Tak pojďme na to …

Kdo je to ten pan Froebel?

Ráda bych vám pana Fridricha Froebela v krátkosti představila, protože jeho prací se inspirovala mimo jiné i Maria Montessori.

Fridrich Froebel (někdy je jeho příjmení uváděno s přehláskou Fröbel) byl německý pedagog, který žil na přelomu 18. a 19. století, a věnoval se především předškolní výchově dětí. Ve své praxi navrhl učební pomůcky, které jsou všeobecně označovány jako Dary.

Co je Froebelův první dar?

Téměř všechny dary jsou určené pro děti od 3 let, ale právě první dar můžete použít už pro nejmenší miminka. Jedná se totiž o 12 háčkovaných kuliček v primárních (žlutá, červená, modrá) a sekundárních (zelená, oranžová, fialový) barvách. Od každé barvy jsou v sadě vždy dvě kuličky, z nichž jedna má navíc ještě přiháčkované očko.

Jak s kuličkami pracovat?

Pokud si kuličky vyrobíte, použijete je rozhodně hnedka několikrát. Tady jsou tipy, co je možné s nimi vše dělat a v jakém přibližně věku.

Miminko kolem 2 – 3 měsíců věku – v tomto věku se již představují pomalu hmatové závěsné mobily. Pokud nevíte, co jsou závěsné mobily, mrkněte na článek Montessori mobiles (závěsné mobily) u nás. Kuličky s očkem je možné použít jako závěsný mobil, pokud je navážete na tyčku a tu připevníte tak, aby na ně miminko pěkně vidělo (všechny tyto informace najdete ve zmíněném článku). Pro menší miminko použijte primární barvy a zavěste jako vizuální mobil, později můžete přidat i sekundární barvy a zavěsit jako hmatový mobil (viz dále).

Miminko kolem 5 měsíců věku – v této době miminka začínají pomaličku zkoušet první uchopování, proto je to ideální doba pro použití kuliček s očkem jako hmatového závěsného mobilu. Miminko se kuliček může dotknout a sledovat, jaký má jeho dotek následek. Jestliže se miminko již po hračkách začíná natahovat, můžete mu nabídnout kuličky i do ručičky, když si miminko hraje například na bříšku.

Miminko kolem 6 měsíců věku – kulička může velice dobře sloužit také jako motivace pro přetáčení na bříško a točení se za ní. Ondra na bříšku honil kuličku i třeba 15 minut … rotoval u toho kolem svého středu a moc ho to bavilo. Jen je potřeba zajistit, aby se kulička nezakutálela mimo dosah ručiček.

Miminko kolem 7 měsíců věku –  kuličky můžete použít pro rozvíjení koordinace ruka – oko. Pokud doma máte, můžete použít dřevěnou vhazovací krabičku. Pokud nemáte, jistě doma najdete vhodnou krabičku, kterou velice jednoduše uzpůsobíte této hře. Pro starší/šikovnější děti může být otvor o malinko menší než kulička tak, aby muselo děťátko vyvinout tlak na kuličku.

Dítě kolem 2 let – kuličky jsou výborným pomocníkem při nácviku rozeznávání a přiřazování jednotlivých barev. Nejlepší je začít jednou barvou a následně další postupně přidávat. Můžete k tomu použít i různé tištěné podklady, které jsem pro vás připravila (klikněte na tlačítko níže), nebo podklady, které si sami namalujete.

Dítě kolem 3-4 let – kuličky s očkem využijete i v tomto věku a to na učení základních geometrických tvarů. S dítětem můžete skládat trojúhelník, čtverec, kosočtverec … prakticky vše na co si vzpomenete. V tomto věku již také můžete nechat dítěti prostor na jeho nápady a nechat ho tvořit tvary dle vlastní fantazie.

A jak si kuličky vyrobit?

K výrobě potřebujete bavlněnou háčkovací přízi v šesti barvách (žlutá, červená, modrá, zelená, oranžová a fialová), duté vlákno na vycpání a vhodně velký háček.

Na etiketě příze je většinou doporučená velikost háčku. Já doporučuji šáhnout po ještě menším háčku, než je doporučeno, aby potom při vycpání nebylo vidět, co je uvnitř. Já jsem použila přízi Catania, pro kterou je doporučován háček velikosti 2,5 – 3,5, a velikost háčku 2.

Nejsem žádný háčkovací expert, tak omluvte případně nesprávné háčkovací názvosloví. Jako inspiraci jsem použila tento návod.

  1. řada: Uháčkujeme jednoduchý řetízek, který bude mít 7 oček, a spojíme pevným okem (takto spojíme i všechny následující řady) tak, aby vzniklo kolečko.
  2. řada: Do každého očka uháčkujeme 2 polosloupky (dále PS), dostaneme tak celkem 14 sloupků.
  3. řada: Do prvního očka uháčkujeme 2PS, do druhého 1PS a toto opakujeme 7x. Celkem v této řadě budeme mít 21 sloupků.
  4. řada: Do prvního očka uháčkujeme 2PS, do druhého a třetího 1PS. Toto opakujeme 7x, abychom dosáhli počtu 28 sloupků.
  5. řada: Do prvního očka uháčkujeme 2PS, do druhého, třetího a čtvrtého 1PS. Toto opakujeme 7x, abychom dosáhli počtu 35 sloupků.
  6. – 10. řada: Do každého očka uháčkujeme 1PS. Máme stále 35 sloupků.
  7. řada: První dva sloupky sháčkujeme, do třetího, čtvrtého a pátého 1PS. Opakujeme 7x a nakonec budeme mít 28 sloupků.
  8. řada: První dva sloupky sháčkujeme, do třetího a čtvrtého 1PS. Opakujeme 7x a nakonec budeme mít 21 sloupků.
  9. řada: První dva sloupky sháčkujeme, do třetího 1PS. Opakujeme 7x a nakonec budeme mít 14 sloupků. Po dokončení této řady vycpeme kuličku dutým vláknem. Nebojte se ho tam nacpat opravdu hodně, aby kuličky byla pěkně pevná.
  10. řada: Nyní vždy sháčkujeme dva sloupky a to opakujeme tak dlouho, dokud nezaplníme celý zbytek kuličky. Pokud zrovna háčkujete kuličku, která bude bez očka, zde skončíte.

 

Jestliže háčkujete zrovna kuličku s očkem, pak dále háčkujeme dlouhý řetízek. Já jsem naháčkovala 140 ok, ale myslím, že 210 by bylo lepší. Konec řetízku přiháčkujeme ke kuličce. Konce příze provlékneme pomocí jehly dovnitř kuličky a je hotovo.

Pro názornost mrkněte na můj pokus o video.

Háčkování se ani trochu nebojte! Jestli někde bude o nějaké to očko míň nebo víc, na výsledku to vidět nebude a vaše děťátko z toho bude mít obrovskou radost tak jako tak. Tedy … háčkování zdar a napište mi, jak se vám zadařilo!

A nezapomeňte si stáhnout podklady pro učení barev a tvarů zde.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

4 komentáře

  1. Dobrý den, mohu se prosím zeptat, kolik metrů příze ( jaké balení/ jak velké klubko ) je třeba na výrobu jednoho míčku? Děkuji za odpověd.

    1. Dobrý den, Anno 🙂 už nemám doma štítky z přízí, ale podle toho, co jsem dohledala, tak si myslím, že jsem měla klubíčko s 250 metry (75 gramů) příze. A odhaduji, že z klubíčka bych uháčkovala tak pět kuliček. Ale kolik jsem spotřebovala na jeden míček Vám nedokážu přesně říct. Snad Vám to alespoň takto pomůže 🙂

    1. Dobrý den, Péťo 🙂
      hodně záleží na tom, pro jak staré dítě a jakou konkrétní aktivitu chcete s kuličkami dělat. Myslím, že by opletené dřevěné nevadily, pokud byste je chtěla použít pro učení barev a tvarů … takže pro starší dítě. Jinak bych se určitě přiklonila k těm měkce vycpávaným 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli