Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Hasičský vůz z kartonu na vajíčka

HasickyVuzKarton_uvod700_cmpr

Dnešní návod bude věnován společnému tvoření s dětmi. Když nad tím tak přemýšlím, je to vlastně první návod tohoto druhu, a tak doufám, že se vám bude líbit. Našemu Ondrovi budou za chvíli tři roky a společné vyrábění je jedna z činností, které má opravdu rád. Dneska budeme společně vyrábět hasičské auto. Inspirace na toto tvoření je ze supr knihy Nejsem karton na vajíčka.

Pokud se společným tvořením teprve začínáte, nelekněte se, pokud se z počátku nesetkáte s velkým nadšením. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit důkladnou přípravu. Budete potřebovat déle stříhat a dítě stříhat neumí? Budete tvořit s opravdu malým prtětem, které neudrží dlouho pozornost? Připravte si toho co nejvíce dopředu. U výroby hasičského auta si můžete připravit třeba nabarvený karton, vystříhat okna, sestavit žebřík a potom až společně sestavit kompletní hasičské auto.

Co si připravit na výrobu hasičského auta?

Nebudete potřebovat opravdu nic, co byste běžně neměli doma, takže se klidně můžete vrhnout na vyrábění hned teď.

Nachystejte si:

 • krabičku od vajec (alespoň na 10 ks),
 • 2 brčka,
 • tvrdý barvený karton nebo čtvrtku – bílou, modrou a černou,
 • patenty nebo knoflíky,
 • lepidlo (tavná pistole je nejlepší volba),
 • nůžky,
 • lepící pásku,
 • kousek alobalu,
 • chlupatý drátek,
 • barvy – vodovky, tempery nebo jiné barvy, které běžně s dětmi používáte.

Postup tvoření je velice jednoduchý …

Krok 1: Nejprve odstraňte z krabičky všechny etikety a odstřihněte něco málo přes polovinu víčka z krabičky od vajec.

Krok 2: Nabarvěte kompletně celou krabičku na červeno. Můžete použít libovolné barvy, které máte po ruce a jsou bezpečné vzhledem k věku dítěte, se kterým tvoříte. Barvení je z celého tvoření skutečně nejdelší část, takže to vyžaduje trochu trpělivosti. Ondra nevydržel na celé barvení, takže jsme barvili na etapy. Nechte důkladně zaschnout.

Krok 3: Stříhání a lepení všeho možného …

 • vystřihněte okna z modrého kartonu: dva úzké obdélníky, dva širší obdélníky a jeden extra dlouhý na čelní sklo a přilepte,
 • vystřihněte kola z černého kartonu (naše hasičské auto jich má šest, kolik bude mít to vaše?) a nalepte symetricky na spodní část auta,
 • bílého kartonu vystřihněte dva proužky a namalujte na ně červené a žluté pruhy, nalepte je na pravou a levou stranu střechy kabiny,
 • dva čtverce alobalu zmuchlejte do kuličky a přilepte do míst, kde bude mít hasičské auto světlo
 • a na závěr ještě nalepte na střechu modré majáky, my jsme použili staré modré plastové patenty, ale můžete použít obyčejné knoflíky či cokoli, co vám přijde pod ruku a splní účel … děti mají obrovskou představivost 😊

 

Doporučení k lepení: nejprve jsem zvažovala klasické lepidlo na papír, ale nakonec se nejlepší a nejefektivnější ukázala tavná pistolka. Velice ji doporučuji, ale určitě bych s ní nechala pracovat raději trochu starší děti. U nás není většinou problém Ondru požádat, aby se jen koukal, a když si vše připravíte, zabere lepení jen malou chviličku.

Krok 4: Žebřík vyrobíte tak, že lepící páskou přilepíte mezi dvě brčka proužek bílého kartonu.

Krok 5: Poslední a nejdůležitější prvek hasičského auta je rozhodně hadice, můžete použít chlupatý drátek stočený do ruličky nebo jen třeba tkaničku od bot. Hadici naložte do auta a můžete vyjet k požáru!

Počkejte chvíli … co budeme hasit?

Rozhodně nachystejte i nějaký objekt, u kterého budou moct hasiči zasahovat. Vezměte jakoukoli krabici a na jednu její stranu nalepte čtvrtku s nakresleným domem v plamenech.

Máte-li po ruce pár kousků samolepícího suchého zipu, vystříhejte oheň zvlášť a použijte suchý zip na připevnění na budovu. Hra tak bude o to více atraktivní, když hasiči skutečně požár uhasí a dům zachrání.

Malá recenze knihy Nejsem karton na vajíčka

Knížka Nejsem karton na vajíčka z nakladatelství Svojtka&Co. je sice doporučována od šesti let výše, ale pokud máte chuť s dětmi trávit společný čas tvořením, určitě se neohlížejte na věkové doporučení.

Knížka obsahuje deset kompletních návodů na výrobu např. pirátské lodi, sovičky, velryby, slepičky, … plus dalších deset rozšiřujících inspirací. U nás doma se moc líbí a Ondru tvoření baví, ačkoli jsou mu teprve tři a potřebuje zatím ještě hodně pomoci s tvořením 😊

Velká výhoda je, že na tvoření nepotřebujete nic, co běžně doma nemáte, takže jakmile máte volné odpoledne, můžete s dětmi vyrábět.

Na stránce nakladatelství najdete video celé knihy a také návod, jak si z kartonu od vajíček vyrobit tuňáka nebo slepičku.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli