Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Šijeme Montessori Puzzle Ball

PuzzleBall_uvod700_cmpr

Říká se mu různě … úchopový míček, hmatový míček nebo také Montessori Puzzle Ball. Je to velice jednoduchá a přitom krásná a lehká hračka pro maličká miminka. Můžete ho zavěsit do zorného pole miminka, použít jako motivaci k pasení koníčků, převracení na bok nebo třeba jako alternativa kopacího míče. Využití je opravdu široké a to i z hlediska věku miminka. Další informace o tom, jak využít Montessori Puzzle Ball v souladu s psychomotorickým vývoje miminka, se dočtete zde.

Navíc tomuto míčku musím poděkovat, protože to byla má šicí prvotina. A vlastně mi dodal odvahu začít pro Ondráška šít a naučit se se šicím strojem, který jsem zrovna dostala od mé babičky.

A třeba i pro vás to bude stejně jako pro mne začátek lásky k šití!

Materiál a vybavení

Na ušití tohoto míčku budete potřebovat bavlněné plátno. Jelikož je to pro malé miminko, doporučuji volit střídmě, co se týká barev. Já jsem použila kousek bílého, červeného a dvě černobílá vzorovaná plátna.

Dále budete potřebovat nit dle barev plátna, kuličky z dutého vlákna na vycpání, jehlu, nůžky a případně šicí stroj, pokud nechcete šít v ruce (což zajisté také jde).

Střih

Střih je velice jednoduchý, prakticky stačí vystřihnout 9 kruhů o průměru trochu větším, než bude průměr finálního míčku. Pokud potřebujete recyklovat kousíčky látek anebo raději šijete s připraveným střihem, tak jsem pro vás připravila střih ke stažení ve velikostech 14, 16, 18, 20 a 22 cm v průměru (resp. o něco málo menší kvůli okrajům při šití). Stáhnout si ho v PDF můžete přímo tady.

Já jsem si tedy připravila 6 šest kroužků o průměru 22 cm a k tomu 12 kousků ve tvaru slzy (vůbec netuším, jak se ten tvar nemá nějaké správné geometrické pojmenování). Kolečka jsem následně rozřezala na čtvrtiny. Dostala jsem tedy 24 ks čtvrtkruhu a 12 ks slziček.

Postup šití

Víc než sáhodlouhé textové popisy vám řeknou obrázky, takže tady je jeden, který shrnuje základní postup šití prvního trojúhelníčku.

Takto pokračujete, dokud nebudete mít připraveno celkem 24 vycpaných a zašitých trojúhelníčků.

Abychom dostali ten správný puzzle ball, vezmeme vždy čtyři trojúhelníčky a sešijeme je k sobě tak, abychom dostali kruh. Tady nám již šicí stroj nepomůže a je potřeba sešívat jednotlivé kousky ručně. Doporučuji moc neutahovat, aby se vám potom puzzle ball dobře skládal.

Závěrem již jen složíme všechny tři části do sebe. Na první pohled to bude vypadat nereálně, ale určitě na to za chvilku přijdete a budete se moc těšit tou krásou, kterou jste vytvořili!

A že nejste šicí tip?

Pokud nejste šicí tip, tak se rozhodně obraťte na Zuzku Tichou, která umí ušít opravdu nádherné (a šije nejen puzzle ball)! Mrkněte na facebook Černobílé Montessori pomůcky 🙂

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli