Když bylo našemu Ondrovi asi tak šest sedm měsíců, začal být značně pohyblivější, aktivně se přetáčel na bříško a přebalování se najednou, téměř ze dne na den stalo docela výzvou. V podstatě od narození jsme převážně látkovali – používali klasické bavlněné čtverce. Jenže takové přebalení, kdy si krásně nachystáte svrchní kalhotky, do nich úhledně složenou čtvercovku a navrch ještě separační plenu, bylo prostě pasé. Stačil Ondrův jediný rychlý pohyb a vše letělo vzduchem.
A protože jsem se nechtěla látkování vzdát, dává mi to smysl a celkově nejsem zrovna fanoušek jednorázových plen, začala jsem pátrat, co a jak dál. Vím, jsou šikovné maminky, které se čtverci zvládnou celé látkovací období, ale já k nim bohužel nepatřím. Nicméně při pročítání seznamu látkovacích poradců v jedné facebookové skupince zaměřené na látkování, jsem narazila na Petru Žatkovou a její projekt Teddy pleny (mrkněte i na facebook).
Opravdu nezávislé?
Věděla jsem, že jednotliví výrobci látkových plen mají své exkluzivní poradce, ale nikdy jsem vlastně nepřemýšlela nad tím, že existují i nezávislí poradci resp. v tomto odvětví spíše poradkyně. Takže když jsem se dočetla, že Petra je nezávislou poradkyní, že je nadšenec do látkování a v rámci projektu Teddy Pleny své nadšení šíří dál bez ohledu na vazby na konkrétní výrobce, byla jsem nadšená.
Návštěva v jejím plenkovém království na sebe nenechala dlouho čekat a já se chci s vámi podělit o mou zkušenost!
Konzultujeme …
Péťa mne i Ondráška přivítala milým úsměvem a zavedla mne do své pracovny, ze které bylo cítit to nadšení pro věc. Nejdříve jsme chvíli povídaly o tom, jak to s plenkováním máme doma, jaký k němu máme vztah, co od něho očekáváme a jak moc chceme vlastně plenkovat.
Ano, přiznám se bez mučení, že v té chvíli jsem si stoprocentní látkování (rozumějte 24 hodin 7 dní v týdnu) nedokázala představit. Pořád pro mne byly některé části dne/aktivity bez jednorázovek (ačkoliv je fakt nemám ráda) nepředstavitelné. Péťa se mě snažila přesvědčit, že to jde a že to jde i s radostí, v pohodě a v klidu. No … v tu chvíli jsem ji to nevěřila 🙂
Testujeme …
Odjížděla jsem s komplexním dokumentem o látkování a taškou plnou plen všech možných výrobců a typů plen.
Doma jsem se s nadšením nováčka vrhla do testování. Bylo fakt perfektní mít možnost vyzkoušet si všechny ty typy systémů plen (jako například AIO, SIO nebo kapsovky). Péťa při balení tašky pro nás zohlednila čúrací intenzitu i naše možnosti sušení, takže jsme krásně točili plíny a fakt si vyzkoušeli, co to znamená plně látkovat.
Poctivě jsem si dělala poznámky, co mě baví víc a co míň, jestli nějaké separačky vyhovují víc, nebo zda Ondrova prdelka snese flís přímo na kůži.
Látkujeme …
Po čtrnácti dnech jsem se opět vydala do plenkového království už plně rozhodnutá, co vlastně potřebujeme a jak přesně chceme látkovat. U nás to vyhrál tzv. SIO systém (tedy Snap-In-One), který jsme následně pořídili a většina čtverců tak mohla být zabalena, aby čekala na další novorozeňátko.
Poprvé jsme začali látkovat přes celou noc i na delších výletech (protože přece ten krásný PUL pytlík se sloníkama prostě chcete vzít ven a hrdě ho při přebalování ukazovat).
Chtěla bych tímto projektu Teddy Pleny poděkovat, ušetřilo mi to spoustu času i peněz, ulevilo to zase o maličký kousek životnímu prostření, nemluvě o vlivu jednorázovek na prdelky našich milovaných dětí. Díky, těším se na další spolupráci třeba při testování ekokosmetiky 🙂