Munari – černobílý Montessori mobil

Co jsou Montessori mobily a jak se děťátku představují, jsem již shrnula v článku Montessori mobiles (závěsné mobily) u nás. V tomto článku bych vám ráda řekla více o prvním ze série vizuálních mobilů tedy o Munari. Především bych vám tu chtěla dát přesný návod, jak si ho doma pro vaše děťátko vyrobit.

Jak Munari vypadá a proč?

Munari je dvourozměrný vizuální mobil, který je složen z černobílých geometrických tvarů. Všechny jeho části včetně dřevěných tyček, na kterých jsou tvary zavěšené, jsou vyvážené skleněnou koulí. Skleněná koule má zde své místo a to z toho důvodu, že sklo krásně odráží světlo a pro děťátko je tak mobil o to zajímavější (ale můžete použít i transparentní plastovou). Tento mobil se pohybuje velice pomalu, je rozhýbán pouze prouděním vzduchu v místnosti, a díky tomu se může děťátko koncentrovat a mobil sledovat.

Novorozená miminka nerozeznávají prozatím barvy, a proto Munari nabízí ke sledování právě vysoce kontrastní černou a bílou. Munari je vhodné pro miminka od dvou týdnů a věšíme ho do pohybové zóny (ne nad postýlku, kde děťátko spinká) tak vysoko, aby na něho děťátko nedosáhlo.

Jaký materiál si nachystat?

Pro výrobu Munari jsem si připravila: skleněnou kouli o průměru 6 cm (koupila jsem zde), dřevěnou tyčku o průměru 8 mm (seženete v hobby marketech), bílou a černou čtvrtku, provázek (nylonový nebo bavlněný), lepidlo, černou a bílou barvu.

Nejdříve jsem si připravila jednotlivé geometrické tvary. Jejich velikost je závislá na velikosti skleněné koule. Abyste nemuseli počítat, připravila jsem přehlednou tabulku, kde si jednoduše najdete velikost skleněné koule, kterou chcete použít.
Nechce se vám měřit a rýsovat? Stáhněte si šablony zdarma!

Rozměr A (průměr koule) 6 cm 7 cm 8 cm
Rozměr B 7 cm 8,2 cm 9,3 cm

Kruh

Začneme tím nejjednodušším, tedy kruhem. Abychom dostali cílový stav, potřebujeme dva bílé kruhy (jeden velikost A, jeden velikost B) a dva černé kruhy (opět jeden velikost A, jeden velikost B). Jestli máte takto připraveno, můžeme slepit.

Jak vytvořit obrazec kruhu

Čtverec

Já tomuhle tvaru říkám čtverec, ačkoliv to čtverec viditelně není, takže se nenechte zmást. Říkám tomu tak, protože ze čtverce budeme vycházet.

Nejdříve si narýsujeme čtverec, který bude mít stranu dlouhou 7cm (tedy B) a na vrchní a spodní straně si vyznačíme střed. Oba body spojíme a vytvoříme si pomocnou středovou čáru, na které vyznačíme dva body tak, aby nám uprostřed zůstalo 6 cm (tedy rozměr A) – v mém případě jsem body vyznačovala 0,5 cm od okraje. Tyto body propojíme s přilehlými rohy a je hotovo. Můžeme stříhat.

Tento tvar potřebujeme dvakrát v bílé a jednou v černé variantě. Na závěr již jenom bílé obrazce rozstřihneme, první vertikálně, druhý horizontálně a nalepíme na zbylý černý kus. Druhý obrazec máme hotový.

Jak sestavit obrazec se základem ve čtverci - část první

Jak sestavit obrazec se základem ve čtverci – část první

Jak sestavit obrazec se základem ve čtverci - část druhá

Jak sestavit obrazec se základem ve čtverci – část druhá

Obdélník

V prvním kroku si narýsujeme obdélník velikosti 14 x 7 cm (tedy 2B x B) a opět si na horní a spodní straně vyznačíme středy. Propojíme s protilehlými rohy. Takto připravené vystřihneme (mrkněte na obrázek níže) jednou z bílého papíru a jednou z černého. Bílou variantu ještě rozstřihneme podle čar, které nám zůstaly, a jednotlivé kousky přilepíme dle předlohy na obrázku. A je to! Obrazce jsou připravené.

Jak sestavit obrazec se základem v obdélníku

Barvení tyček a sestrojení

Na sestrojení si potřebujeme ještě připravit 3 dřevěné tyčky:

  • Nejdelší bude mít délku 36 cm (tedy 6A) a nabarvíme ji na bílo.
  • Druhá bude mít délku 30 cm (5A) a nabarvíme ji na černo.
  • Nejkratší bude měřit 18 cm (3A) a nabarvíme ji nejprve na bílo a po zaschnutí barvy přimalujeme černé pruhy.
Příprava na barvení tyček Munari mobilu

Příprava na barvení tyček Munari mobilu

A teď ta nejtěžší část … zavěšení a vyvážení. Zavěšovat začínáme vždy od spodu, tedy vezmeme čtverec a obdélník a zavěsíme na nejkratší tyčku. Vezmeme provázek, přivážeme ho (ale ne na pevno) přibližně do středu a následně ho jemně posouváme podle potřeby. Toto děláme tak dlouho, dokud nebude daná část krásně rovnoměrně vyvážená. Stejným způsobem přidáváme další patra, až máme celý mobil hotový.

Setkala jsem se se dvěma strukturami zavěšení, takže si můžete vybrat, která bude pro vás líbivější. Já jsem zatím vyzkoušela jen jednu, ale jestli budu Munari zase někdy vyrábět, určitě zkusím tu druhou!

Možnosti finální sestrojení Munari mobilu

Možnosti finální sestrojení Munari mobilu

Až budete mít hotovo, určitě napište, jak se vám dařilo (a postněte fotečky na láskový facebook) … a stejně tak, kdybyste potřebovali poradit 😉

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Inspirace do emailu
    Těší mne, když mohu inspirovat a když z té inspirace mají lidé radost. S potěšením Vám zašlu email, jakmile bude na světě další článek na blogu.
  • Kategorie