Co jsou Montessori mobily a jak se děťátku představují, jsem již shrnula v článku Montessori mobiles (závěsné mobily) u nás. V tomto článku bych vám ráda řekla více o prvním ze série vizuálních mobilů tedy o Munari. Především bych vám tu chtěla dát přesný návod, jak si ho doma pro vaše děťátko vyrobit.
Jak Munari vypadá a proč?
Munari je dvourozměrný vizuální mobil, který je složen z černobílých geometrických tvarů. Všechny jeho části včetně dřevěných tyček, na kterých jsou tvary zavěšené, jsou vyvážené skleněnou koulí. Skleněná koule má zde své místo a to z toho důvodu, že sklo krásně odráží světlo a pro děťátko je tak mobil o to zajímavější (ale můžete použít i transparentní plastovou). Tento mobil se pohybuje velice pomalu, je rozhýbán pouze prouděním vzduchu v místnosti, a díky tomu se může děťátko koncentrovat a mobil sledovat.
Novorozená miminka nerozeznávají prozatím barvy, a proto Munari nabízí ke sledování právě vysoce kontrastní černou a bílou. Munari je vhodné pro miminka od dvou týdnů a věšíme ho do pohybové zóny (ne nad postýlku, kde děťátko spinká) tak vysoko, aby na něho děťátko nedosáhlo.
Jaký materiál si nachystat?
Pro výrobu Munari jsem si připravila: skleněnou kouli o průměru 6 cm (koupila jsem zde), dřevěnou tyčku o průměru 8 mm (seženete v hobby marketech), bílou a černou čtvrtku, provázek (nylonový nebo bavlněný), lepidlo, černou a bílou barvu.
Nejdříve jsem si připravila jednotlivé geometrické tvary. Jejich velikost je závislá na velikosti skleněné koule. Abyste nemuseli počítat, připravila jsem přehlednou tabulku, kde si jednoduše najdete velikost skleněné koule, kterou chcete použít.
Nechce se vám měřit a rýsovat? Stáhněte si šablony zdarma!
Rozměr A (průměr koule) | 6 cm | 7 cm | 8 cm |
Rozměr B | 7 cm | 8,2 cm | 9,3 cm |
Kruh
Začneme tím nejjednodušším, tedy kruhem. Abychom dostali cílový stav, potřebujeme dva bílé kruhy (jeden velikost A, jeden velikost B) a dva černé kruhy (opět jeden velikost A, jeden velikost B). Jestli máte takto připraveno, můžeme slepit.
Čtverec
Já tomuhle tvaru říkám čtverec, ačkoliv to čtverec viditelně není, takže se nenechte zmást. Říkám tomu tak, protože ze čtverce budeme vycházet.
Nejdříve si narýsujeme čtverec, který bude mít stranu dlouhou 7cm (tedy B) a na vrchní a spodní straně si vyznačíme střed. Oba body spojíme a vytvoříme si pomocnou středovou čáru, na které vyznačíme dva body tak, aby nám uprostřed zůstalo 6 cm (tedy rozměr A) – v mém případě jsem body vyznačovala 0,5 cm od okraje. Tyto body propojíme s přilehlými rohy a je hotovo. Můžeme stříhat.
Tento tvar potřebujeme dvakrát v bílé a jednou v černé variantě. Na závěr již jenom bílé obrazce rozstřihneme, první vertikálně, druhý horizontálně a nalepíme na zbylý černý kus. Druhý obrazec máme hotový.
Obdélník
V prvním kroku si narýsujeme obdélník velikosti 14 x 7 cm (tedy 2B x B) a opět si na horní a spodní straně vyznačíme středy. Propojíme s protilehlými rohy. Takto připravené vystřihneme (mrkněte na obrázek níže) jednou z bílého papíru a jednou z černého. Bílou variantu ještě rozstřihneme podle čar, které nám zůstaly, a jednotlivé kousky přilepíme dle předlohy na obrázku. A je to! Obrazce jsou připravené.
Barvení tyček a sestrojení
Na sestrojení si potřebujeme ještě připravit 3 dřevěné tyčky:
- Nejdelší bude mít délku 36 cm (tedy 6A) a nabarvíme ji na bílo.
- Druhá bude mít délku 30 cm (5A) a nabarvíme ji na černo.
- Nejkratší bude měřit 18 cm (3A) a nabarvíme ji nejprve na bílo a po zaschnutí barvy přimalujeme černé pruhy.
A teď ta nejtěžší část … zavěšení a vyvážení. Zavěšovat začínáme vždy od spodu, tedy vezmeme čtverec a obdélník a zavěsíme na nejkratší tyčku. Vezmeme provázek, přivážeme ho (ale ne na pevno) přibližně do středu a následně ho jemně posouváme podle potřeby. Toto děláme tak dlouho, dokud nebude daná část krásně rovnoměrně vyvážená. Stejným způsobem přidáváme další patra, až máme celý mobil hotový.
Setkala jsem se se dvěma strukturami zavěšení, takže si můžete vybrat, která bude pro vás líbivější. Já jsem zatím vyzkoušela jen jednu, ale jestli budu Munari zase někdy vyrábět, určitě zkusím tu druhou!
Až budete mít hotovo, určitě napište, jak se vám dařilo (a postněte fotečky na láskový facebook) … a stejně tak, kdybyste potřebovali poradit 😉
6 komentářů
Dakujem vam krásne za úžasne návody a šablóny k závesným mobilom. ♥️ V domácej karanténe som využila čas na výrobu munari, Gobi a osemstenov.
Moc rádo se stalo 🙂
Díky za návod.♥️ Mobil jsem vyrobila a události radost nejen miminku. Koukají sním na něj i velké ségry 😁. Už se chystám na další.
A zeptám se vraceli jste se k tomutu mobilům když už jste měli třeba Gobi. Nebo po omezení už znovu nepoužíváte?
Děkuji
Milá Katko, děkuji za Váš komentář a jsem moc ráda, že se Vám návod hodil. Občas jsem na chvíli po těch již použitých i sáhla, ale většinou už neupoutaly pozornost na tak dlouho … a navíc, děti rostou šíleně rychle, že jsem ani nemrkla a najednou už je potřeba zase něco jiného 🙂
Dobrý den,
krásný návod a moc díky za šablony, mám dotaz, tvary jsou jen zavěšené na tyčkách nebo se nějak na tyčky fixují?
Verča
Pěkný den, Veru, děkuji za krásný komentář. K Vašemu dotazu – vše je na provázku v podstatě na volno, takže když to celé sestavíte, krásně se to pomaličku hýbe 🙂