Warning: Undefined array key "options" in /data/0/a/0a90dd99-ef85-4aa5-8c2d-4454d04bdca2/slaskoumama.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 194
Látkové pexeso s lemováním | rubrika Šijeme | S láskou, máma

Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Látkové pexeso s lemováním

LatkovePexesoLemovani_uvod700_cmpr

Řeknu vám, že ušít lemované látkové pexeso je trochu piplačka, ale ta radost z každého olemovaného obrázku je super satisfakcí, nehledě na to, že je to skvělý způsob, jak se pořádně naučit lemovat. Lemování se vám totiž bude hodit, pokud budete šít vlastní Quiet Book. (Nevíte, co je Quiet Book? Čtěte zde.)

Vše, co je v tomto článku zmíněno, se týká látkového pexesa, které je šité z předtištěného panelu. Pojďme se tedy podívat, jaké máme možnosti, pokud se vrhneme na šití pexesa. Myslím si, že jsou tři různé způsoby, jak takové pexeso ušít:

  • první a nejjednodušší způsob je vyztužené pexeso pouze prošít,
  • druhý způsob je tzv. „obrácené“ pexeso
  • a třetí, nejnáročnější je pexeso s lemováním.

Věřím, že se mi podaří časem pro vás připravit všechny tři návody, ale dneska začneme lemovaným pexesem.

Materiál a vybavení na lemované pexeso

Připravte si:

Postup šití látkového pexesa

Šití pexesa není nijak těžké, postupujte následovně:

Krok 1: Panel na pexeso a bavlněnou látku přepereme v horké vodě, usušíme a důkladně vyžehlíme.

Krok 2: Nažehlení výztuhy provedeme s přihlédnutím k použité výztuze. Pokud použijete oboustrannou výztuhu, pak si poskládáme všechny vrstvy na sebe a zažehlíme (bez páry).

Jestliže však máte pouze jednostrannou výztuhu, musíte nejprve nažehlit panel na výztuhu. Výztuhu nemusíme před nažehlováním stříhat. Je jednodušší nejprve nažehlit panel na výztuhu a až poté ostřihnout.

Dále si připravíme fixační pavučinku ve stejném rozměru jako máme připravený panel s výztuhou. Na žehlící prkno položíme panel s výztuhou (výztuhou nahoru), na to položíme fixační pavučinku, a nakonec bavlněnou látku určenou na zadní stranu pexesa, přes kterou vše zažehlíme (opět bez páry) k sobě.

Krok 3: Pexeso nařežeme (rozstříháme) na jednotlivé obrázky.

Základ pexesa máme, jdeme lemovat

Abychom zjistili, jak dlouhé proužky na lemování budeme potřebovat, musíme nejprve trochu počítat. Změřte a sečtěte délky všech stran vašeho pexesa. Nyní přičtěte 1,7 cm za rohy a přesah pro sešití. Pro můj projekt: 4×10 cm + 1,7 = 41,7 cm bude finální délka proužku.

Krok 5: Připravíme si proužky na lemování. Šířka proužku bude 3 cm. V mém případě jsem si tedy nařezala proužky 41,7 x 3 cm. Pro každý dílek budeme potřebovat jeden proužek.

Krok 6: Konce proužku k sobě přiložíme (lícem k sobě) tak, aby byly vůči sobě do pravého úhlu. Diagonálně oba proužky prošijeme, přebytečnou látku ustřihneme a šev rozžehlíme, aby se nám s ním lépe pracovalo. Takto si připravíme všechny proužky.

Krok 7: Začínáme našívat lemování. Proužek si přiložíme k rubu kartičky tak, aby sešitá část proužku byla ve středu strany kartičky. Proužek začneme našívat rovným stehem na šířku patky (s jehlou zarovnanou ve středu). Zastavíme přibližně 0,7 cm (tedy opět šířku patky) od konce strany.

Krok 8: Šijeme roh. Šití rohu je nejvíce ošemetná část, ale věřte, že to uděláte jednou/dvakrát a máte to v ruce. Se šitím rovné strany jsme skončili kousek před koncem. Nyní prošijeme roh šikmo tak, abychom roh rozdělili (ideálně přesně) na půl. Při šití počítáme, kolik stehů uděláme. Mrkněte na obrázek. Jehlou šijeme až mimo látku.

Krok 9: Jehlu vytáhneme z látky (nic nestříháme) a zvedneme patku. Pootočíme si kartičku a lemovací proužek přehneme směrem od nás tak, aby s našitou částí proužku svíral úhel 90stupňů a ohyb byl pod úhlem 45stupňů.

Krok 10: Proužek ohneme zpět tak, aby byl ohyb přesně na hraně strany kartičky, kterou jsme právě dokončili.

Krok 11: Kartičku si natočíme šikmo tak, abychom opět šili středem rohu (tentokrát na druhou stranu), dáme patku zase pěkně dolů a ušijeme stejný počet stehů jako v kroku 8. Tak a první roh máte za sebou! Dejte si kousek čokolády za odměnu 🙂

Krok 12: Kartičku si srovnáme a šijeme rovnoběžně s hranou. Před koncem strany opět zastavíme a dle kroků 8 – 11 ušijeme další roh. Poslední roh možná bude vyžadovat trochu více péče, ale to půjde

Krok 13: Lemovací proužek přetočíme. Kartičku pexesa si otočíme a ve středech strany přehneme lemovací proužek na polovinu a zajistíme si je (třeba pomocí skřipečků).

Krok 14: Rohy si také musíme takto nanečisto nachystat. Zahneme je opět na polovinu, urovnáme a pečlivě vytvoříme sklad rohu. Zajistíme skřipečkem. Takto si připravíme všechny rohy.

Pozn. Vypadá lépe, když jsou všechny rohy stejné. Tedy strana nalevo je například dole a strana napravo ji překrývá (je nahoře)

Krok 15: Takto připravené lemovaní po obvodu prošijeme. První kartička je na světě! No a teďka už to celé uděláte jen 23x (tedy za předpokladu, že máte 24 kartiček).

Abych k vám byla zcela upřímná, po ušití lemování pro první kartičku jsem byla dost zděšená, protože to byla taková piplačka, že jsem si říkala, že nemám šanci toto dokončit. ALE každá kartička mi šla o kousek lépe a zhruba v polovině zděšení ustoupilo a přišla radost, jak mi to jde pěkně od ruky. Důležité také je, dát si na to čas. Klidně si to lemování rozdělte a lemujte po částech, ať vám to dělá radost.

Doufám, že jste se v lemování neztratili a když budete mít chvilku, napište mi, jak vám lemování šlo 🙂

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Jedna odpověď

  1. Používám na lemování stuhu, je to rychlé a jednoduché a většina té piplačky tím odpadne 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli