Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Kostka z panelu pro nejmenší

KostkaProNejmensi_uvod700

Před pár týdny mi přišel balíček ze Slovenska. Ale nebyl to obyčejný balíček 😊 přišel totiž od paní Táni z Puzzliky.sk a byly v něm ukryty krásné, ale především originální bavlněné a filcové potištěné panely. Jedním z panelů byl i bavlněný panel pro výrobu látkové kostky pro ty nejmenší a já bych vám v dnešním článku ukázala, jak si z panelu ušít kostku.

Není to žádná složitá krejčovská práce, takže pokud nevlastníte šicí stroj, můžete šít určitě v ruce.

Co budete potřebovat?

Na jednoduchou kostku budete potřebovat:

Kostičku můžete udělat ještě zajímavější a přidat:

  • hrkátko,
  • dřevěné kroužky a korálky – neošetřené, aby nevadilo, že je miminko bude strkat do pusinky,
  • stužky různých šířek i barev a pruženku (kulatou gumičku).

Vše výše uvedené seženete v lépe vybavené galanterii nebo případně na internetu.

Co a jak připravit?

Než se pustíme do stříhání, tak doporučuji přeprat (stačí v ruce) a vyžehlit panel s natištěnými obrázky. Tisk je fixován při vysokých stupních, a tak není třeba látku vysrážet, ale přeci jenom prošla na cestě k vám několika rukami, tak je vyprání určitě na místě.

Jakmile máme panel čistý, můžeme se pustit do příprav …

Panel rozstříháme na jednotlivé obrázky – obrázky mají rámeček a celé mají rozměr 12 x 12 cm, takže pokud budete stříhat podle rámečku, zbyde vám na každé straně 1 cm na šev.

Na obrázky nažehlíme výztuhu – výztuhu o rozměru 10 x 10 cm jsem si proti světlu umístila přibližně do středu na rub vystřiženého obrázku. (Upozornění: pokud pracujete s výztuhou poprvé – lesklá strana výztuhy, ta s vrstvou lepidla, musí být položena na obrázku.)

Jestliže chcete být hodně přesní, můžete si vzít k ruce pravítko a odměřit si z každé strany 1 cm 😊 takto umístěnou výztuhu pak přižehlíme žehličkou (teplota na bavlnu a bez páry). S žehličkou nepřejíždíme, ale spíše přitlačujeme, jedno místo cca 4 sekundy.

Pozn. já osobně jsem si po zažehlení výztuhy ještě obrázky ostřihla, abych měla okraj švu stejně široký jako polovina patky na stroji, protože se mi tak lépe šije.

Pakliže bude vaše kostička jednoduchá, můžete pokračovat na další kapitolu. Pokud jste se však rozhodli ještě něčím kostku vylepšit, připravte si další vylepšovátka. Já jsem si nachystala:

  • 3 různě široké červené stužky o délce 10 cm,
  • velké dřevěné kolečko na široké bílé stužce,
  • tři malá dřevěná kolečka na úzké černé stužce
  • a tři dřevěné korálky na černé pružence o délce 10 cm.

Takto připravený materiál můžeme začít postupně sešívat.

Jdeme šít?

Krok 1 – vezměte dva vyztužené obrázky a přiložte je lícem k sobě, pokud budete do švů vkládat nějaká vylepšovátka, vložte je tak, aby byla schovaná uvnitř mezi obrázky. Já jsem při prvním sešívání vložila stužky. Vše si důkladně sešpendlete – doporučuji si s tím skutečně dát práci, aby se výztuhy na obou obrázcích pěkně překrývaly. Prošijte a klidně dvakrát ta místa, kde jsou vloženy stužky.

Krok 2 – vezměte další dva obrázky, přiložte je lícem k sobě a sešijte jednu stranu. Já jsem v tomto druhém kroku do švu vkládala pruženky s korálky. Jestliže také použijete pruženku dejte pozor, abyste při prošívání nezapíchli jehlu do pruženky. Mohlo by dojít k potrhání gumiček uvnitř. Uzlíky na pružence zajistí její vytažení, avšak je potřeba určitě prošít minimálně dvakrát.

Krok 3 – máme připravené dvě dvojice obrázků. Přiložíme je opět lícem k sobě a sešijeme. Vznikne nám tak řada čtyř na sebe navazujících obrázků. Tentokrát jsem do švu nedávala nic navíc.

Krok 4 – nad poslední obrázek v řadě (nebo předposlední) našijeme další díl. Je důležité, aby nám vznikl tvar do L. Já jsem v tuto chvíli do švu vložila velké dřevěné kolečko na stužce.

Krok 5 –  postupujeme obdobně jako v předchozím kroku, ale poslední díl našíváme pod řadu. Opět můžeme vložit něco zajímavého do švu. Já jsem vložila zbývající vylepšovátko a to malé kroužky na stužce. Na obrázku níže můžete vidět vzniklý tvar 😊

Krok 6 – postupně sešíváme do tvaru kostky. Přiložíme k sobě sousední strany, srovnáme, sešpendlíme a sešijeme.

Můj tip: abych si byla jistá, že mám konce výztuhy přiložené přesně na sebe, propíchnu látku těsně nad výztuhou špendlíkem a na druhé straně tak krásně vidím, zda je potřeba ještě umístění poupravit nebo ne 😊

Do tvaru kostky sešíváme tak dlouho, dokud nám nezbydou k sešití dvě na sebe navazující hrany. Díky tomu nám zůstane dostatečně velký prostor, abychom dovnitř vložili kostku. Jakmile toho docílíme, odstřihneme přebytečnou látku na rozích a celou kostku obrátíme na ruby.

Krok 7 – nyní si vezmeme k ruce molitanovou kostku. Chcete-li dovnitř vložit hrkátko, prořízněte nožem či nůžkami díru dovnitř kostky a hrkátko tam vložte (mělo by být spíš na těsno, aby necestovalo). Molitanovou kostku vložíme do ušitého obalu kostky.

Závěrečný krok – tzv. matracovým stehem sešijeme v ruce zbývající dvě hrany a kostka je kompletní. Matracový steh je takový téměř neviditelný steh a pokud nevíte, jak na něj, mrkněte na video níže.

Přehrát video

Kostička je hotová a může začít dělat radost miminečku, takhle konkrétně bude jako dárek pro miminko, které se na svět teprve chystá 😊 Jak se vám líbí? Vyzkoušíte ji také? Těším se na vaše komentáře 😊

A jestli máte rádi tvoření z předpřipravených látkových nebo filcových panelů, zde jsou další návody na panely od Puzzliky.sk, které jsem připravila.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli