Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Doplňovačka Kde bydlí zvířátka

Úvodní obrázek návodu Kde bydlí zvířátka

V obchůdku Puzzliky.sk mají samé nádherné věci a já z jejich výrobků velmi ráda šiji. Dneska vám ukáži, jak si ušít  doplňovačku Kde bydlí zvířátka. Doplňovačka bude koncipována jako stránka do Quiet Book v rozměru 25 x 25 cm. Kolečko s domečky bude možné ze stránky odepínat, připínat a také dle libosti otáčet.

TIP: Další výhoda takto připravené stránky je, že můžete mít ušitých více variant např. v kapsičce vedle. Díky tomu si dítě může vybrat, jestli bude zrovna přiřazovat zvířátka k domečkům, mláďátka ke svým rodičům nebo třeba věci, které spolu souvisí. Puzzliky.sk mají na webu nejméně sedm různých variant.

Při plánování výroby takové doplňovačky budete potřebovat:

Dále si nachystejte žehličku, šicí stroj, nůžky a řezák (není nutností), pravítko a svorky na látku nebo špendlíky.

Příprava podkladové stránky a připevnění magnetického zapínání

Z výztuhy si vystřihneme čtverec o velikosti 25 x 25 cm. Čtverec výztuhy nažehlíme na bavlněné plátno (plátno před použitím přepereme v horké vodě, usušíme a vyžehlíme). Žehlíme na teplotu na bavlnu bez použití páry od středu do krajů. Žehličkou spíše tlačíme na jednom místě, nejezdíme po výztuze jako při klasickém žehlení.

Nažehlení výztuhy na bavlněnou látku

Přebytečnou látku dle výztuhy odstřihneme, vezmeme si k ruce pravítko a vyměříme si střed stránky. Zde bude umístěna první část magnetického zapínání.

Vyměření středu stránky

Pomocí řezáku uděláme dva přibližně půlcentimetrové průřezy na středu stránky tak, abychom stránkou mohli prostrčit magnetické zapínání.

Na magnetické zapínání z rubové strany stránky pro jistotu ještě navlékneme čtvereček výztuhy (opět proříznutý na dvou místech), aby bylo zapínání skutečně dobře připevněné. Navlékneme jistící plíšek a pacičky magnetického zapínání roztáhneme od sebe.

Magnetické zapínání připevněné na stránce - líc
Magnetické zapínání připevněné na stránce - rub

Kolečko s domečky

Stránku máme připravenou, tak můžeme pokročit dále. Kolečko (tedy on je to ve skutečnosti dvanáctiúhelník, ale snad mi prominete, když tomu budu prostě říkat kolečko :-D) si vystřihneme a přiložíme na připravenou plst. Uděláme si pár značek po obvodu tak, abychom mohli najít střed, do kterého umístíme druhou polovinu magnetického zapínání. Postup je stejný jako když jsme přidělávali první polovinu do středy stránky.

Vyměření středu stránky

Kolečko přiložíme zpět na plst s připevněným magnetickým zapínáním (ujistěte se, že zapínání je ven), pomocí svorek na látku nebo špendlíku si přichytíme ke spodní části, aby se nám při šití plst neposunula.

Kde bydlí zvířátka - šití kolečka s domečky

Šijeme nejprve po obvodu kolečka a poté taky po čarách od středu ven (kvůli magnetickému zapínání je potřeba začít cca 1,5 – 2 cm od středu). Při šití nezapošíváme, ale necháme si delší nitky, na kterých potom uděláme uzlík a zbytek provlékneme jehlou dovnitř mezi ty dvě vrstvy. Odstřihneme přebytečnou plst.

Malá kolečka se zvířátky

Poslední část je z celého návodu ta časově nejdelší. Protože je možné, že nepoužíváte samolepící suchý zip, taktu mám tuto část ve dvou variantách:

Varianta A: samolepící suchý zip – to je ta jednodušší varianta, kterou jsem použila já. Důležité je však zde zmínit, že varianta se samolepícím suchým zipem nevydrží praní. Uvažujete-li o tom, že by bylo prima mít i možnost stránku přeprat, pak rozhodně zvolte variantu B. A teď již pokračujeme.

Část plsti se zvířátky v kolečkách si připevníme pomocí svorek (špendlíků) k podkladové plsti.

Přišijeme všechna kolečka. Šijeme buď zelenou nití přímo na linii vnějšího zeleného kolečka nebo bílou nití těsně vedle této linie. Opět nezapošíváme, ale uděláme uzlíky a konce nití provlékneme jehlou dovnitř malého kolečka.

Jestliže máme schované všechny nitky, opatrně vystřihneme jednotlivá kolečka a z rubové strany nalepíme suchý zip (použijeme tu stranu s háčky – mechová část bude na stránce).

Filcová kolečka se zvířátky

Varianta B: klasický suchý zip – pokud budeme používat klasický suchý zip, budeme šít postupně jednotlivá kolečka. Vystřihneme si jedno malé kolečko a dostatečně velký kousek podkladového filcu. Kolečko přiložíme na filc a vyznačíme si přibližně jeho umístění (stejně jako když jsme hledali střed pro umístění magnetického zapínání).

Do středu podkladové plsti našijeme kousek suchého zipu (část s háčky) a následně na takto připravený kousek plsti našijeme kolečko se zvířátkem. Přebytečnou plst odstřihneme.

Postup je stejný jako při šití zvířátek na suchý zip v Návodu na doplňovačky od Puzzliky.sk.

Dokončení stránky Kde bydlí zvířátka

Všechny části máme připravené, tak je můžeme zkompletovat. Velké kolečko si připneme na stránku, natočíme tak, jak se nám to líbí a po obvodu našijeme (nalepíme) 12 kousků mechové části suchého zipu. S pomocí pravítka dbáme na to, aby suchý zip byl přibližně ve středu hrany a cca půl centimetru od kraje velkého kolečka.

Kde bydlí zvířátka - suchý zip

Pozn. Pokud si náhodou nejste jistí, zda nalepený suchý zip bude držet, zvažte použití klasického suchého zipu, protože šití nalepeného suchého zipu může zničit jehlu (zůstane na ní lepidlo). Jinak máme hotovo a můžeme předat dětem k důkladnému testování.

Hotová stránka Kde bydlí zvířátka
Hotová stránka Kde bydlí zvířátka

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

6 komentářů

 1. Dobrý den,

  myslíte, že by bylo možné doplňovačku ušít i v ruce? Nebyla by ošklivá? Moc se mi líbí, ale nemám šicí stroj.

  Marie

  1. Krásný den, Maruško, určitě se toho nebojte a pusťte se do toho. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že ze začátku stehy třeba nebudou úplně stejné, ale pak se to srovná a uvidíte, že se vám bude hotový výrobek moc líbit 🙂

 2. Dobrý den, prosím, napadá Vás, jak by se tento krásný nápad mohl použít samostatně, nejen jako součást knihy?

  Děkuji. Marcela

  1. Krásný den, Marcelko,
   tuto aktivitu můžete udělat třeba jako samostatný pracovní list – pak jen budete potřebovat dát ještě na zadní stranu látku. Také by se dala celá stránka použít jako strana látkové kostky 🙂

 3. Dobrý den,
  děkuji za krásný nápad…. Mohla bych Vás poprosit, jak obšíváte kolečka na stroji? Mám klasický šicí stroj a vůbec se mi to nedaří.
  Předem děkuji za radu.

  1. Krásný den 🙂 mám také klasický šicí stroj, po babičce, takže šiji v podstatě „ručně“ pouze manuálním otáčením kolečka. Zatím jsem nenašla lepší způsob 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli