Warning: Undefined array key "options" in /data/0/a/0a90dd99-ef85-4aa5-8c2d-4454d04bdca2/slaskoumama.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 194
Co potřebuji na Quiet Book a jak ho mám navrhnout? | S láskou, máma

Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Co potřebuji na Quiet Book a jak ho mám navrhnout?

JakNavrhnoutQB_uvod700_cmpr

Pokud nejste švadlenka a běžně nešijete, jistě na tom budete podobně jako já. Než jsem začala plánovat, že budu šít látkovou knížku, v mém košíčku na šití se krčilo pár jehel a tři špulky nití (bílá, černá a tmavě modrá). A protože se pomalu chystám na šití mého prvního výtvoru, blíží se čas změn …

Než jsem se ale vrhla na nákupy, rozhodla jsem se promyslet, co vlastně bude quiet book obsahovat. Díky tomu jsem přesně věděla, jaký materiál budu potřebovat. A protože mám ráda, když je všechno pěkně přehledné, vše jsem si kreslila a následně jsem tak věděla přesný nákupní seznam použitého materiálu. Doporučuji vzít si papír vhodné velikosti, vyměřit si velikost stránky a pak si vše namalovat a popsat.

Takhle například vypadá jedná z mých plánovaných stránek.

V tomto textu píši především o quiet book, ale stejný princip příprav a použitý materiál je platný i pokud se chystáte vyrábět didaktickou kostku.

Než začnete quiet book navrhovat …

Než začnete quiet book navrhovat, promyslete si, kolik stránek bude knížka mít a také jak velké stránky budou.

Běžně se šijí tyto velikosti:

  • 20 x 20 cm
  • 25 x 25 cm
  • 25 x 30 cm.

Ale samozřejmě to není dogma a je pouze na vás, jakou velikost si zvolíte. Obecně by se dalo řící, že pokud bude na stránce pouze jedna aktivita, tak bude stačit např. rozměr 20 x 20 cm, pokud bude aktivit na stránce více, měla by být stránka větší (tedy alespoň 25 x 25 cm), aby se tam vše pohodlně vešlo.

Počet stránek bude muset být jasně stanovený v případě, že knížka bude mít šitou vazbu. Jestliže vazba bude například knihařská s kroužky, můžete stránky přidávat a nemusíte se nijak omezovat.

A jaký materiál budete potřebovat?

Základní stavební kameny pro sestavení quiet booku:

  • Výztuhy – jak už název napovídá, slouží k vystužování stránek knihy, resp. kostky. Já se chystám pořídit si nažehlovací výztuhu Ronar Fix Lux.
  • Látky – ve většině případů se používá bavlněné plátno. Pokud si budete přát, aby knížka byla pratelná, potom je bavlněné plátno (nebo vlněná plsť) ideální pro tvorbu celé knížky včetně aplikací. Dejte si ale pozor, abyste bavlněné plátno před použitím vysráželi.
  • Dekorativní plsť/filc – plsť a filc jsou dvě označení jednoho a toho samého. (Nenašla jsem žádnou definici, která by toto zpochybňovala, takže to beru jako holý fakt.) Filc slouží většinou k šití aplikací, ale je možné ho používat i na pozadí stránek a vytvářet tak čistě filcové knihy nebo kostky. Na českém trhu je celá škála barev, které se dají zakoupit a také více typů filcu.

Další komponenty:

  • Knoflíky, korálky, kolíčky
  • Rolničky, zvonečky, pískátka, chrastítka
  • Nitě, bavlnky, vlna
  • Šňůrky, tkaničky, gumičky
  • Patentky, průchodky
  • Zrcadlová fólie, průhledná fólie
  • Stužky a stuhy
  • Zipy, suché zipy

Škála doplňků je opravdu široká a zde se rozhodně fantazii meze nekladou. Tyto doplňky mohou mít pouze funkci dekorativní, ale také mohou být plně funkční a naučné. Např. knoflík ve tvaru motýlka může být našitý na kytičku a může mít pouze dekorativní charakter. Jestliže navléknete motýlka na stužku vedenou přes stránku, má knoflík didaktický účel a dítě si s ním může hrát a rozvíjet jemnou motoriku.

A pokud vás čtení namotivovalo, tak můžete začít rovnou s přípravou stránek pro Quiet Book nebo se mrknout na seriál o šití quiet booku Barevná auta.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Je to už pár měsíců zpátky, co jsem hledala nějaký týdenní kalendář, protože u nás začala být potřeba názorně ukázat, že něco bude zítra, něco

Pokračovat ve čtení »
Kniha Naše výlety a další časosběrné knihy

Tento článek s vámi chci sdílet už dlouho a teď konečně jsem si sedla k počítači, vytáhla své založené poznámky a dala se do psaní.

Pokračovat ve čtení »

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli