Nechte mi tu svůj email a já vám ráda pošlu nejnovější články na blogu.

Montessori mobil Osmistěny neboli Octahedrons

Osmisteny_uvod700_cmpr

Osmistěny – takto jednoduše a výstižně se nazývá druhý z řady Montessori vizuálních mobilů, který pomáhá miminku trénovat fixování pohledu, zaostřování a udržování pozornosti. Jestli si teďka říkáte, cože jsou ty mobily, mrkněte na článek Montessori mobiles (závěsné mobily) u nás, kde je všechno shrnuto a vysvětleno.

Co jsou ty osmistěny a kdy je představit miminku?

Jestliže přecházíte z Munari mobilu, tak bych doporučila, abyste na Osmistěny přešli až ve chvíli, kdy bude miminko již Munari nasycené, to je totiž ideální čas pro změnu. Poznáte to tak, že děťátko již tak dlouho nedrží pozornost a může být třeba neklidné.

Obecně se doporučuje (s přihlédnutím k vývoji zraku), aby byly Osmistěny představovány kolem šestého týdne miminka, kdy již začíná pomalu rozeznávat barvy. Mobil je právě z tohoto důvodu složen ze tří osmistěnů v základních barvách – červené, žluté a modré.

Co potřebuji a jak je sestavím?

Na výrobu Osmistěnů potřebujete:

  • Červenou, žlutou a modrou čtvrtku – já jsem použila klasické matné, ale pokud budete mít příležitost vyrobit mobil z lesklého papírů, tak určitě sáhněte po tomto. Mobil bude pak atraktivnější.
  • Dřevěnou tyčku o průměru přibližně 8mm – toto je můj nejoblíbenější rozměr, ale určitě se nic nestane, pokud sáhnete po tenčí nebo naopak trochu širší.
  • Bavlněnou nebo nylonovou nit.
  • A potom už jen pomůcky jako tužku, lepidlo, nůžky, ruční pilku na zkrácení dřevěné tyčky a lepicí pásku.

 

Tak a jdeme na to! V prvním kroku doporučuji stáhnout šablonu, podle které si snadno vyberete velikost (dokument obsahuje čtyři různě velké šablony). Vystřihněte a připravte si provázek, na kterém bude osmistěn zavěšený. Ohněte dle vyznačených čar a těsně před slepením připevněte na vnitřní stranu osmistěnu provázek (osmistěn je lehounký, tak bude stačit připevnit například lepicí páskou). Stejný postup použijte i u dalších dvou barev.

Jak je to s těmi velikostmi?

Než jsem začala pro Ondru vyrábět Osmistěny, udělala jsem si takový malý průzkum. Zjistila jsem, že je možné mít buď všechny tři osmistěny stejně velké, nebo může být jejich velikost různá. Má to však svá pravidla.

Pokud chcete mít osmistěny všechny stejně velké, je na vás, jakou velikost si vyberete. (Já jsem vyráběla s hranou 7 cm.) V tomto případě si můžete i vybrat kteroukoli z variant zavěšení – tedy můžete použít A, B, C i D. U variant A a B je důležité zachovat výšku a barvu osmistěnu (proč se dozvíte dále).

Jestliže chcete vyrobit osmistěny různých velikostí, potom zvolte tři různé velikosti. Ten nejmenší by měl mít žlutou barvu, kterou miminko vidí nejlépe. Střední velikost zvolte pro osmistěn červené barvy a ten největší udělejte modrý (modrou barvu miminko rozeznává nejhůře).

Osmistěny mám, co dál?

Podle vybrané struktury si připravte buď jednu delší, nebo dvě kratší tyčky. Jejich délka není daná. Doporučila bych, aby mezi připevněnými provázky dvou osmistěnů byla vzdálenost přibližně dvojnásobek hrany (největšího) osmistěnu. Tedy když já jsem dělala hranu 7 cm, vzdálenost mezi uvázanými provázky byla přibližně 14 cm.

Pokud to ale uděláte odhadem, rozhodně se také nic nestane. Tvořte tak, aby to lahodilo vašemu oku J

Pokud tvoříte dvouúrovňovou strukturu, rozhodně začněte pěkně odspoda. Navažte dva osmistěny na tyčku, zhruba doprostřed tyčky navažte další provázek a ten posouvejte tak dlouho, dokud nedosáhnete rovnováhy. Ze začátku to chce trochu tréninku, ale brzy zjistíte, jak hodně nebo málo je potřeba posouvat.

A máme hotovo!!! Teď už se jen můžete těšit, až osmistěny ukážete vašemu děťátku!

Opět uvítám, pokud mi necháte komentář, jak se vám dařilo. A jestli máte nějaké otázky, sem s nimi, ráda zodpovím.

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY NA BLOGU

Nedávno se mému kamarádovi narodila holčička a já jsem přemýšlela, čím malou slečnu obdarovat. Už je to delší dobu, co se snažím darovat takové věci,

Pokračovat ve čtení »
Úvodní obrázek návodu Kde bydlí zvířátka

V obchůdku Puzzliky.sk mají samé nádherné věci a já z jejich výrobků velmi ráda šiji. Dneska vám ukáži, jak si ušít  doplňovačku Kde bydlí zvířátka.

Pokračovat ve čtení »

Rybičky, rybičky, looooovte seeeee! Vzpomínáte se na tu hru z hodin tělocviku, kdy rybáři stáli na čárách v tělocvičně a ostatní byli rybičky, které se

Pokračovat ve čtení »

2 komentáře

  1. Dobry den, ja by som sa chcela apytat ako vysoko je potrebne jednotlive mobily vesat? Viem, ze dietatko by ich nemalo dosiahnut rucickami, ale je dana aj presna vyska pre kazdy mobil? Dakunem za info Jana

    1. Dobrý den, Jani, obecné doporučení je 30 cm nad srdce miminka od nejnižší části mobilu bez ohledu na to, o jaký se jedná … pokud hovoříme o těch vizuálních 🙂 Pokud by se Vám to zdálo moc vysoko nebo naopak nízko, jen sledujte miminko, jak se na mobil kouká. Nemělo by hlavičku zaklánět ani tlačit bradičku nepřirozeně dolů k hrudníčku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Klára Horáčková

Klára Horáčková

Jsem máma, manželka, panička, bloggerka a profesí holka ajťák, která se nadchla do Montessori přístupu, šití a tvoření. Chci s vámi sdílet radost a nadšení z hraček a pomůcek, vyrobených společně a s láskou.

KATEGORIE

Sdílejte blog s přáteli

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email